Uncategorized

Zeka genini anne mi baba mı belirler? Bebeklerde anne ve babadan alınan özellikler

0

Doğacak olan bir bebeğin zeka geninin anneden mi yoksa babadan mı geçtiğini merak ediyorsanız bu haber tam size göre! Günümüzde kimi vakit tartışmalara bahis olan bu durum için uzmanlar ne diyor pekala? Bebekler anne ve babalarından hangi fizikî özellikleri alır? İşte bilimsel sonuçlara nazaran babalardan bebeklere geçen özellikler…

Planlı ya da plansız bir hamilelik sonucunda çiftlerin aileye yeni bir üyenin katılacağı muştusunu alması ile tanım edilemez hisler yaşanır. Bilhassa de  yıllardır bebek hayali kuran çiftlerin uzun bir müddetten sonra duydukları bebek haberi konutlarda adeta bir bayram havası yaşatabilir. Gebe kaldığını tesadüfen tek başına öğrenen anne adayları, bu müjdeli haberi eşlerine duyurmak için can atabilir. Eşlerin ortalarındaki sevgi bağını pekiştiren bu bebek, meskende artık sil baştan yepisyeni bir nizam gerektirecektir. Anne ve baba olacak olmanın memnunluğunu yaşayan çiftler, haberi aile büyüklerine duyurduktan sonra akrabalar arasında  ‘çocuk kime benzeyecek ya da doğduktan sonra kime benziyor’ diyaloğunun yaşanacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Fizikî ve ferdî özelliklerinin bir kısmını anneden bir kısmını da babadan alan bebeklere, genler yoluyla geçeceği özellikler ise şu haldedir…

ZEKA GENİ BEBEĞE ANNEDEN Mİ YOKSA BABADAN MI GEÇER?

Bebeklerde zeka gelişiminin babadan mı veya anneden mi geçtiği günümüzde en sık konuşulan ve tartışılan mevzulardan biridir. Zeka gelişiminin büsbütün genetik olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlansa da genin hangi taraftan baskın geçtiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Uzmanlar ebeveynlerin genleri ve kalıtımı belirleyen özelliklerin hepsinin rastlantısal olarak bebeğe geçtiğini belirtse de‘zeka’ ögesinin gelişiminde etrafın de tesirinin çok fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Şayet hamilelik devri gereğinden fazla gerilimli ve mutsuz geçirilmişse bebeğin zekası bu durumdan direkt olarak etkilenebilir. Bebeklerde zeka gelişimi hamileliğin birinci ayında gerçekleşeceği için bilhassa de bu periyotlarda zihin açıcı besinler bol bol tüketilebilir.

BEBEKLERİN BABALARINDAN ALDIKLARI ÖZELLİKLER

1- Çılgın hareketler

Uzmanlara nazaran riskli ve adrenalinli bir hayat sürdürme isteği üzere davranışları etkileyen bir gen var ve bu gen erkekten geliyor. Yani eşiniz risk almayı seviyorsa, çocuğunuzun da bu hususta güzel olma ihtimali fazla.

2- Cinsiyet

Çocuğun cinsiyetini belirleyen etken babadır. Anneden geçen X kromozomuna karşı babadan X ya da Y kromozomu geçiyor. XX olduğunda bebek kız, XY olduğunda erkek oluyor.

3- Parmak izi

Kozmosta hiçbir canlının parmak izi, bir öteki canlılarla birebir örtüşmez. Lakin, parmak izindeki kimi kıvrım ve çizgiler babadan çocuğa geçebiliyor.

4- Gamzeler

Genetik bir rahatsızlık olan gamzeler, babadan geliyor.

5- Uzunluk

Çabucak çabucak her ebeveyn çocuğunun ileride uzun uzunluklu olmasını ister lakin, çocuğun uzunluğu büyük oranda baba tarafından belirleniyor. Babanın uzunluğu uzunsa çocuğun da uzunluğu uzun olabiliyor.

GENETİK ÖZELLİKLERDE OLDUĞU ÜZERE HUYLAR DA BEBEĞE GEÇEBİLİR Mİ?

Genetik olarak bebeğe aktarılan fizikî özellikler olduğu üzere manevi benzerliklerinde bebeğe geçip geçemeyeceği merak edilen bir mevzudur. Lakin burada dikkat edilmesi gereken değerli bir ayrıntı da kalıtım olarak geçen özelliklerin çocuğun ilerleyen zamanlardaki hayat çizgisini belirleyecek derecede tıpa tıp benzerliğe sahip olmamasıdır.

Manevi özellikler, şahısların özgür iradelerine nazaran gelişebilen bir durum olabilir. Hasebiyle çeşitli nedenlerden ötürü çocuğa geçen manevi özelliklerde çocuklar yetişkinlik periyodunda bu özelliklerini değiştirebilir.

admin

Pembe ve turuncu renkler nasıl kombinlenir?

Previous article

Televizyon ünitesi alırken nelere dikkat edilmeli? TV ünite modelleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir