Uncategorized

Rezene çayı bebeklere ne kadar verilmeli? Yararları neler? Kolik bebeğe rezene içirirseniz…

0

Bebeklerdeki gaz meselelerini gidermenin en doğal ve sağlıklı formülü olan rezene çayı hem bebek hemde emziren anneler için mucizevi bir tesir sunuyor. Çeşitli sıhhat sorunlarına ilaç üzere gelecek olan rezene bitkisinin bebeklerdeki kullanımını, ne kadar verilmesi gerektiğini ve emziren annelerde ne işe yaradığını biliyor muydunuz? Bebeklerde ve emziren annelerde rezene tüketimi ile ilgili tüm merak edilenler…

Doğum sonrasında genelde ikinci ya da üçüncü haftalarda başlayan kolik yani gaz sancısı, anne ve babalarda dahil olmak üzere uykusuz gecelerin en kıymetli faktörüdür. Dinmek bilmeyen ağlama nöbetlerine karşı kesin bir tahlil olmadığı için anne ve babalar, bu üzere durumlarda ne yapacağını bilemeseler bile en azından bebeklerini rahatlatmanın yollarını ararlar. Halk ortasında çok konuşulan ve hakikaten işe yaradığı düşünülen rezene çayı, gaz azaltıcı özelliğinden ötürü bu esnada akıllara gelebilir. Sıhhat açısından faydalı olduğu bilinen besinlerin ya da içeceklerin hakikat kullanımı halinde şifa bulunması kaçınılmaz olacaktır. Lakin kelam konusu bebekler olduğu vakit hangi besinin ya da içeceğin yeterli geldiğini bilmekle birlikte kullanılacak olan dozun ayarını tutturmak da çok değerlidir. Biz yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve narin yapıda olan bebeklerde yararlı besin tüketilse bile yanlış ölçüde verildiğinden yan tesir oluşturup bebeğe ziyan verebilir. Hekim onayı ile ilerlendiği vakit olumlu sonuç elde edebileceğiniz bitkisel yollarda kolik ağrısı için şifalı bitkiler elbette mevcuttur. 

Birçok yararlı bitki çayları ortasından kolik ağrılarına karşı en tesirli bitkilerden biri olduğu bilinen rezeneyi kaynatıp suyunu süzerek bebeğinize verebilirsiniz.1,5 çay bardağı ölçüsünü kaçırmadığınız  takdirde haftada üç gün bebeğinize içirebileceğiniz rezene çayı için, rezene bitkisinin büsbütün doğal halini bulmak için aktarları gezip oradan satın alabilirsiniz. Pekala rezeneyi aldıktan sonra bebeğinize nasıl vermelisiniz? Rezene öbür nelere düzgün geliyor? Rezenenin bebeklerde kullanımı…

BEBEKLERE REZENE ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Poşet rezene çayını ya da rezene bitkisini biberona koyun. Üzerine kaynamış içme suyunu boşaltın. 5 dakikalık bir mühlet ile bekletip poşeti kaldırın ya da süzdürün. Çayın oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Daha sonra belirtilen ölçülerde bebeğinize verebilirsiniz. Bebeklere âlâ geldiği bilinen rezene, bağırsaklarda sorun oluşturabileceği üzere alerjide yapabilir. Bunun için bebeğinize rezene verirken ölçüsüne dikkat etmelisiniz.

6-12 ay ortasında 1-2 gram,
1-4 yaş 1.5–3 gram,
4 yaş ve sonrasında 3-5 gram olarak kullanabilirsin.
Poşet çayların bir poşetinde ortalama 1,5-2 gram rezene çayı bulunur.

REZENE ÇAYI BEBEKLERDE NE İŞE FAYDA?

Günlük hayatta bitki çayları ortasında ismini sıklıkla duyduğumuz rezene çayı, yetişkinlikte olduğu üzere bebeklerinde imdadına yetişiyor. Kimyon tohumu ile bağdaşan ancak daha hafif ve tatlı olan rezene, bebeklerde 1 aylıktan evvel katiyetle kullanılmamalıdır. Epeyce az ölçüdeki bir rezeneyi suda kaynatıp bebeğinize içirdiğinizde başta kolik sancısı olmak üzere şişkinliği giderme, sindirimi çözme ve uyku bozukluklarını gidermede bile çok düzgündür.

Bilhassa de birinci vakitlerde sıklıkla görülecek olan gaz sancıları annenin emzirme konumunu yanlış tercih etmesi, annenin tükettiği gaz yapan besinin süt yoluyla bebeğe geçmesi ve birtakım sindirim sorunlarından ötürü meydana gelmesi ile görülür. Ayrıyeten mama ile beslenen bebeklerde kabızlık sorunu ekstra fazla görüleceği için hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Gaz sorunundan ötürü daima uykusu bölünen ya da ağlama krizlerine giren bebeğiniz için bir mucize niteliğinde olan rezeneyi kullanırken hekim onayı almadan kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Pekala rezene yalnızca bebeklere mi uygun gelir? İşte emziren annelerdeki mucizevi tesirleri…

EMZİREN ANNELERDE REZENE KULLANIMI VE FAYDASI

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen süt yetersizliğine ilaç üzere gelecek olan rezenenin bir diğer yararı da süt arttırıcı olmasıdır. Uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen rezene, emziren annelerde tüketildiği vakit östrojen hormonu uyarılır ve bu da süt üretimini harekete geçirerek göğüsten daha çok süt gelmesini sağlar.

İştah arttırıcı özellikte olduğu için fazla tüketilmemesi gereken rezene, bilhassa de doğum kilolarını veremeyen ya da şişman kimselerin çok dikkatli bir biçimde tüketmesi gereken bir bitkidir.

EMZİREN ANNELER REZENEYİ NASIL TÜKETMELİ?

2 bardak içme suyunu kaynattıktan sonra içine 1 kaşık rezeneyi koyup süzün ve tüketin. Rezene içmekten hoşlanmıyorsanız bir tutam ıhlamur, birkaç damla limon, bir avuç papatya suyunu çaya ek edip daha aromalı bir bitki çayı elde edebilirsiniz. Bilhassa de yemek sonrasında içeceğiniz rezene süt üretimini daha fazla arttırmaktadır.

BEBEKLERDE GAZ SIKINTISINA KARŞI KÜR TANIMI

Kaynamış olan suyun içine ocağın altını kapattıktan sonra 1 çay kaşığı kadar kimyon ekleyip güzelce karıştırın. 1 taşım daha kaynatıp ocağın altını kapatın. İçerisinde taneleri kalmayacak üzere süzdükten sonra 2 çay kaşığı toz şeker koyun ve güzelce ılıdıktan sonra bebeğinize yalnızca çay kaşığı ile içirin.

HANGİ BİTKİ ÇAYI NE İŞE FAYDA? BEBEKLERDE BİTKİ ÇAYI KULLANIMI

IHLAMUR: Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı üzere yaygın görülen rahatsızlıklarda tüketilen ıhlamur, öksürüğün yumuşamasında tesirlidir. Ayrıyeten kabızlık sıkıntısının da önüne geçerek, birinci altı aylık devirden sonra günlük 1 ya da 2 yarım kahve fincanı tüketilebilir.

PAPATYA: Sakinleştirici tesiri nedeniyle uykusuzluğa ya da mide kramplarına yeterli gelen papatya, 6 aylık periyottan sonra günlük 1-2 kez yarım fincan verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, birtakım papatya cinslerinin zehirli olduğu ve açıkta satılan papatya çaylarının tercih edilmemesi gerektiğidir.

NANE: Bulantı ve kusma üzere rahatsızlıklar için yeterli gelen nane-limon çayı gerek yetişkinler gerek de çocuklar için kullanılan içeceklerden biridir. 6 aydan büyük bebeklerde kullanılabilir.

admin

Fucidin krem ne işe yarıyor? Fucidin krem nasıl kullanılır? Fucidin krem kullananlar

Previous article

2019 hasır çanta modellerinde neler var?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir