Uncategorized

Hamilelikte kabızlık nasıl geçer? Bitkisel kür tanımları ile doğal kabızlık tedavisi

0

Hamilelikte daha da zorlaşan kabızlık durumunun anne adaylarını daha fazla badireye sokmaması için uygulayabileceğiniz bitkisel doğal tedavi tekniklerini uzmanlarından sizler için derledik. İlaç kullanmadan halledebileceğiniz şifalı kür tanımları ile kabızlığı hafifletebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz. Pekala hamilelikte kabızlık nasıl geçer? Kabızlığın geçmesi için ne yapılmalı? Hamilelikte kabızlık nedenleri ve uzman tavsiyeleri…

Hamilelik devrinde anne adaylarının başına gelen kabızlık durumu, olağan yaşantı içerisinde bile epeyce rahatsız edici bir durumdur. Mide ile bağırsak sisteminin yavaş çalışması sonucu görülen kabızlık, 20. haftadan itibaren alınması gereken demir desteği ile daha da artabilir. Lakin beslenme konusunda dikkat edeceğiniz iki şey ile kabızlık oranını düşürmeniz mümkündür. Bunlarda birincisi 3 litreyi bulacak kadar bol su tüketmek, başkası bol lifli besinlerden daha fazla yararlanmak… Beslenmede lif gereksinimini ziyadesiyle karşılayabilmek için meyvelerin taze sıkılmış halini tüketmek yerine direkt olarak meyvenin kendisini yiyerek posasından ve lifinden yararlanabilirsiniz. Probiyotik açıdan varlıklı olan turşu, yoğurt ve kefir üzere besinlere öncelik verebilirsiniz. Pekala hamilelikte kabızlık ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Hamilelikte kabızlık nasıl geçer? Kabız olan gebeler ne yapmalı? İşte gebelerin bilmesi gereken o teklifler…

HAMİLELİKTE KABIZLIK NEDEN OLUR? KABIZLIKTA DOĞAL TAHLİL TEKLİFLERİ

Hamilelik devrinde progesteron hormonlarının artmasıyla da ortaya çıkabilen kabızlık, anne adaylarında iştahsızlık, karın şişliği ve ağrısı, tuvalet yaparken zorlanma üzere belirtilerle kendini gösterir. Ekseriyetle hamileliğin birinci trimesterında görülen bu rahatsızlık, başlangıçta hormon değişikliklerinden ötürü görülse de sonlara gerçek anne adayının genişleyen rahminden kaynaklanır. Kabızlık sıkıntısının en aza indirmek için mısır gevreği, tam tahıllı ekmek, kuru kayısı ya da erik, kepekli yiyecekler tüketilmelidir. Unutulmamalıdır ki; hamilelikte kabızlık için yapılabilecek en yeterli şey, yüksek lifli diye ve bol sıvı tüketimidir.

Kabızlık için tesirli metot: Geceden bir bardak suyun içine kuru kayısı yahut kuru erik ekleyerek lif oranını arttırın. Geceleyin beklettikten sonra sabah uyanınca meyvesini yiyip suyunu afiyetle için. 

1- YOĞURT

Günde 1 kase yoğurt tüketmek, hamilelik periyodunda görülebilecek kabızlık meselesine âlâ gelmektedir. İçerisindeki probiyotikler sayesinde bağırsaklardaki faydalı bakteri ortamı güzelleşecektir.

2- LİMON

Sıcak suyun içine yarım limonu sıkın ve karışıma bir ölçü bal ek edin. Her gün 1-2 kere tükettikten sonra, limonun antioksidan özelliği sayesinde kabızlık geçecektir.

3- ERİK SUYU

Sıvı olarak tüketilen erik suyunu tükettikten sonra birkaç adette sade erik yerseniz, kabızlık sorunu hafifleyecektir.

4- NANE ÖZ YAĞI

Bir çay kaşığı zeytinyağını 2 damla nane öz yağı ile karıştırdıktan sonra karın üzerine sürün.

PROF. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN KABIZLIK İÇİN KARIŞIM

GEREÇLER

10 tane taze portakal
1 bardak su

YAPILIŞI:

10 adet portakal yaprağını, 1 bardak suyun içine ek ederek 6 dakika boyunca kaynatın. Kaynama süreci bittikten sonra süzerek afiyetle tüketebilirsiniz.

TÜKETİMİ:

Sabahleyin kahvaltı yaptıktan 1 saat sonra haftada 3 kez tüketilmelidir.

SUNA DUMANKAYA’DAN KABIZLIK KÜRÜ

GEREÇLER:

1,5 su bardağı zeytinyağı

300 gram kayısı

YAPILIŞI:

Zeytinyağının içine 300 gram kadar kayısı koyun. 3 gün boyunca güneş almayan bir yerde ve oda sıcaklığında ağzı kapalı bir halde koruma edin. 4. gün sabahları, kayısılardan 1’er adet tüketin. Kabızlığın kısa müddette geçtiğini göreceksiniz.

KABIZLIĞA YETERLİ GELEN KETEN TOHUMLU MUCİZE TARİF!

MATERYALLER:

1 bardak su

1 yemek kaşığı keten tohumu

YAPILIŞI:

Öncelikli olarak yapmanız gereken birinci şey suyu ısıtmak olacaktır.

Isınan su kaynamaya başlayınca, suyu bir bardağa ekleyin ve içerisine keten tohumunu ekleyin.

6 dakika bekledikten sonra süzerek için.

TÜKETİMİ:

Sabah kahvaltısından evvel ya da akşam yemeğinden sonra günde iki kere tüketin.

NOT: Tabip onayı almadan uygulamayınız!

HAMİLELİKTE KABIZLIĞI ENGELLEYEN MEYVE…

Uzmanlar, gebe bayanlardaki kabızlık sıkıntısını gidermek için en tesirli doğal metodun ananas tüketimi olduğunu söyledi. Ananasın gebe bayanların sıhhatini olumlu tarafta etkilediğini belirten uzmanlar, anne adaylarının bağırsaklarını çalıştırıp ödem söktürücü özelliğiyle şişkinliği giderdiğini belirtiyor. Taze sıkılmış ananas suyu, anne adayının bedenine gerekli olan C vitamini gereksinimini karşılarken birebir vakitte bağışıklık sistemini de güçlendirir.

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından hayli varlıklı olan ananas, çok tüketildiğinde birtakım meselelere neden olabiliyor.

PEKALA ANANAS ÇOK TÜKETİLDİĞİ VAKİT NE ÜZERE ZİYANLAR VEREBİLİR?

-Düşüğe ya da erken doğuma neden olabilir. 

– Kimi hekimler doğum sürecini hızlandırmak için ananas suyunu tavsiye edebiliyor. Buradan da anlaşıldığı üzere erken doğum için riskli bir durumdur.

– İshale neden olabilir.

– Bedene su kaybettirerek bebeğe ziyan verebilir.

– Gestasyonel diyabet rahatsızlığı olan bayanlar için bu devirde ananas tüketimi ziyanlıdır.

admin

Cildi güzelleştiren en yeterli bakım eserleri

Previous article

Desenli gömlekler nasıl kombinlenir? Desenli gömlekleri kombinleme tüyoları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir