Uncategorized

Un çeşitleri nelerdir? En kalite un ve özellikleri nelerdir?

0

Çeşitli ekmek çeşitleri ve hamur işleri tüketimindeki temel gereksinim olan un, her meskenin vazgeçilmez besinidir. Pekala unun çeşitleri nelerdir?Yanıtını merak ettiğiniz unun çeşitlerini ve özellikleri haberiyle alakalı her şeyi haber içeriğinde sizler için açıkladık…

Çok fazla tüketilen ekmeğin ziyanı olabileceği üzere bedenin ekmek gereksinimi olduğunu da göz gerisi etmemek gerekir. Arpa, yulaf, çavdar, mısır, nohut üzere bitkilerden elde edilen un, yaygın olarak o tahılın ismiyle bilinmektedir. Bu çeşitlerin kendine nazaran özelliği olduğu üzere ağızda oluşturduğu farklı bir tadı da olmaktadır. Un, başta ekmek ve hamur işleri olmak üzere pek çok besinin temel kombinasyonlarıdır. Un çeşitleri nelerdir? En kalite un ve özellikleri nelerdir? Haberimizin içeriğine göz atınız…

UN ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

 Yüksek proteinli buğday ekmek üretimi için en uygun tahıl çeşidi olan kırmızı buğday unu, gluten suyla birleştiğinde, hamurda elastik bağ dokuları meydana getirerek maya gazlarının hamurun içinde koruma edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede yumuşak ve kabarık ekmeklerin üretilmektedir.

– Buğday unu mutfakta genelde en çok kullanılan un çeşitleri ortasındadır. Börek, pasta, kurabiye üzere hamur işleri yaparken muhtaçlık duyulan beyaz unlar buğdayın endosperminden elde edilmektedir. Tam tahıl unları, tahıl adedinin üç kısmını da içeren unlar olarak bilinmektedir.

 Toprak kokusu ve kendine has esmerimsi renk tonuyla sıhhate sağladığı fayda sayesinde bir çok kişi diyet yaparken çavdar unu tüketmektedir. Ekmek imalinde buğdaydan sonra en çok kullanılan tahıl olarak bilinmektedir. Ekmeğe çok farklı bir tat katan çavdar unu buğday unu ile birlikte kullanılmaktadır.

 Arpanın en kıymetli tüketim alanı, hayvan yemi olarak da kullanılan arpa unu, besin kıymeti nedeniyle küçük farklar olsa dahi buğdaya çok benzemektedir. Gluten ölçüsü düşük olduğundan mayalı ekmek imalinde arpa ununu buğday unu ile birlikte kullanmaya itina şovunuz.

– Bol lifli bir tahıl olan yulaf unu, sindirim sistemi için yararlı olduğundan diyet uygulayan şahıslar tarafından tercih edilmektedir. Bol ölçüde protein, lipit, lif, mineral tuzlar, vitaminleri içermektedir. Yulaf ezmesi, müsli üzere çeşitleri yapabilir kilonuzu denetim altına alabilirsiniz.

Bilhassa Karadeniz Bölgesi’nde en çok kullanılan Mısır Unu, karbonhidrat ve nişasta bakımından varlıklı olan bir un çeşididir. Gluten oranı düşük olduğundan mayalı ekmek imali için buğday unu ile karıştırılması önerilir.

admin

Elma dilimi patates nasıl kesilir? Elma dilim patatesin püf noktaları

Previous article

Saten kumaş nasıl yıkanır? En pratik formülleri…

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir