Anne ve Çocuk

Sebze ve benzeri yiyecekleri yemeyen çocuğa ne yapılmalı? Çocuklara ıspanak nasıl yedirilir?

0

Genel olarak her annenin evlerinde savaş ettiği bir mevzu varsa o da çocuklarının beslenmelerinde gösterdiği sebze ve meyve yedirme gayretidir. Elbette birçok çocuk meyve sevebilir ama sebze tüketme konusunda sorun yaşanabilmektedir. Sağlıklı bir gelişim için bilhassa de çocuklarda muhakkak tüketilmesi gereken Sebze, çocuklar tarafından sevilmiyor. Bunun için çocukla hengame etmek yerine sebze ve benzeri yiyecekleri yemeye teşvik edecek ve aynı zamanda sebzeyi sevmeyi sağlayacak prosedürler uygulayabilirsiniz. Pekala sebze yemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı? Çocuklara sebze nasıl sevdirilir? Çocuklarda sebze tüketimi…

Sıhhat açısından çok yararlı bilinen sebzeler büyük küçük herkesin faydalanması gereken en kıymetli yiyeceklerdendir. Bol ölçüde vitamin, mineral ve protein bulunduran sebzeler, beslenmeyi sağlıklı yollarla gerçekleştirip gelişimi olumlu etkilerken, yetişkinlikte daha çok düşük kalorileri sayesinde fazla kilo alımının önüne geçmeye yarıyor. Bedene sağladığı yararlara baktığımızda bilhassa de sağlıklı bir gelişim için sebzelerin kesinlikle tüketilmesi gereken bir yiyecek olduğunun şuurunda olan anneler, çocukları sevmese dahi saklıdan bile olsa beslenme programlarına katmaya çalışır. Bunun için sebzeleri daha çok püre biçiminde makarna sosuna ya da havuç üzere besinlerin rendelenmiş hali ile keklerin içinde kullanılması yaygındır.

Lakin burada atlanmaması gereken değerli bir detay var ki o da zerzevatları farklı yiyeceklerin içinde bekletmenin çok olumlu bir tesirinin olmadığıdır. Bu nedenle çocuklarda izlenebilecek en ülkü sistem zerzevatın bütün halinde sunulmasıdır. Şayet çocuk zerzevat yemeyi sevmiyorsa sevebileceği usullerle yedirilmesi gerekir.

SEBZE SEVMEYEN ÇOCUĞA NASIL YEDİRİLİR?

Çocuklarda Sebzelerin tüketimi için izleyebileceğiniz yollar ortasında çiğ sebzeleri  üzerine batırabileceği sağlıklı dipsoslar hazırlanabilir. Dipsos çeşitlerinde kullanılabilecek ülkü soslar cacık, salsa, humus ve çiftlik sosudur. Havuç, salatalık ve kereviz sapı üzere yiyecekleri humusla sunarak çocuğunuza sevdirebilirsiniz.

Birçok yetişkinin bile bayıla bayıla yemediği brokoli ve karnıbaharı çocukların sevmemesi biraz daha olağandır. Fakat yararları bakımından yeniden kesinlikle tüketilmesi gereken bir sebze ikilisi olup üzerine peynir eritilebilir. Kalsiyum dayanaklı peynirli sebze tüketimi bedene epeyce faydalıdır.

Sebzeleri haşlama yolu vitamin ve minerallerinin kaybolmasının yanı sıra çocuğunda güzeline gitmeyecektir. Bunun yerine sebzeleri fırında ve buharda pişirmeye dikkat edin. Çocuklar dokuları değişmeyen Sebzeleri sevdiği için fırında pişirilen içi yumuşak, dışı çıtır sebzeleri daha kolay yer.

Baharat tüketimine 2 yaşından büyük çocuklarda başlanılabileceğini fakat yeniden de bu durumun çocuğa nazaran değiştiğini belirten uzmanlardan yola çıkarak, sebzelere ekleyeceğiniz zerdeçal, kimyon ve baharat sebze tadını sevmeyen çocuklar için yararlı olacaktır. Tıpkı vakitte antioksidan özelliği olan baharatlar hazmı da kolaylaştırır.

Kelamdan daha etkili olan bir şey varsa oda sergilenen hareketlerdir. Çocuklar için ayna görevi gören anne ve babalar, çocuklarına sırf ”Sebze ye!” dememeli onlarla birlikte kendileri de yiyerek örnek olmalıdır.

Bilhassa de küçük yaş kümesindeki çocukları görsel sunumlarla zerzevat yemeye ikna etmek daha kolaydır. Tabağına hazırlayabileceğiniz eğlenceli sunumlarla zerzevat tüketimini eğlenceli hale getirebilir hatta oyuna bile dönüştürebilirsiniz!

Çocukların, zerzevatın nerden geldiğini ve seçim sürecini görmesi iştahını arttırır. Çocuğunuz kendisinin seçtiği zerzevatları daha çok yemek ister.

ÇOCUKLARA ISPANAK NASIL YEDİRİLİR?

Güçlü bir demir kaynağı olan ıspanak, büyüme ve gelişme için çok kıymetlidir. Zerzevat sevmeyen çabucak hemen her çocuğun yemekte en çok direttiği ve annelerini üzdüğü zerzevat ıspanaktır. Şayet sizinde çocuğunuz ıspanağı sevmiyorsa bir de ıspanaklı tavuk sarmayı denemenizde yarar var! İşte nefis mi nefis ıspanaklı tavuk…

Birinci evvel 3 yemek kaşığı zeytinyağını tavada kızdırıp 2 sarımsak, 1 kuru soğan ve 300 gram doğranmış ıspanağı soteleyin. Daha sonra bir çay kaşığı tuz ve 1 paket krema ekleyin. Akabinde 3 tane  tavuk göğsünü ikiye ayırıp inceltin.

Üzerine hazırladığınız harçtan döküp güzelce sarın ve kürdan batırıp fırın tepsisine dizin. İç harcının tabanında kalan suyu ve 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirip 200 derecelik fırında yarım saat pişirin.

Afiyet olsun…

admin

Sayılar çocuklara en kolay nasıl öğretilir? Adım adım sayıları öğretme yöntemi

Previous article

Polar Koltuk Örtüsü Nedir? Ne İşe Yarar?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir