Anne ve Çocuk

Sayılar çocuklara en kolay nasıl öğretilir? Adım adım sayıları öğretme yöntemi

0

Sayıları adım adım öğretme

0-6 yaş devrindeki çocuğunuza kazandırabileceğiniz sayı kavramları bilgisi ile matematiksel marifetlerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun daha küçük yaştan itibaren matematiği sevmesi ve ona alışması için öğretebileceğiniz kimi temel püf noktalar sayesinde matematiği anlaması daha kolay olacaktır. İşte çocuklara sayı öğretme prosedürleri…

Okul çağındaki bir çocuğun ilerleyen vakitlerde matematik dersinde zorlanmaması ve çarçabuk yapabilmesi için küçük yaştayken temel kimi mevzuları öğrenmelidir: Yalnızca matematikte değil öbür derslerde de yavaştan alıştırmalar yaparak okul devrine hazırlık yapmak, akademik performansı bakımından epey yararlı olacaktır. Bu nedenle sizinde okul öncesi yaşta bir çocuğunuz varsa, onu sıkmadan eğlenceli yollarla harfleri tanıtma ya da sayıları öğretme üzere etkinlikler yaparak gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz. Pekala çocukları sayılarla nasıl tanıştırmak gerekir? Okul öncesinde sayılar nasıl öğretilir? Sayılar en kolay nasıl öğrenilir? Çocuklara sayıları öğretme teknikleri…

Günümüzdeki birtakım ebeveynler ekseriyetle ”Çocuğum artık sayabiliyor” diye düşünerek bu hususun üstüne gitmeyebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en değerli nokta, çocuğun sayı saymasının sayı kavramını tam manasıyla öğrendiği manasına gelmemesidir. Çocuklar sayıları saymayı nitekim öğrendiği için değil, sayıların sırasını çok uygun ezberlediği için sayıyor olabilir. 

Bu nedenle çocuğun sayı kavramını yeterlice kavrayabilmesi için birinci evvel eşleme, sınıflama, sıralama üzere aktiflikleri başarıyor olması gerekir. Bu marifetleri kazanan çocuklarla daha sonra sayı çalışmaları yapılarak çocukların sayı kavramını pekiştirmesi gerekir.

Erken devirdeki çocuğunuzun sayılar, renkler ya da harflerle ilgili ihtar almasını fark ettiğiniz vakit onunla bol bol etkinlikler yapabilirsiniz. Bebeklikten itibaren ona sesli bir formda kitap okumak, sayı saymak, oda aksesuarında sayılardan yararlanmak ya da onlara ulaşabiliyor olması bile sayı tahsilini hızlandıracaktır.

Ders üzere olmazda günlük hayatta sergilediğiniz hareketleri bile oyun üzere sayılar üzerinden götürebilirsiniz. Oyuncaklarıyla oynarken lego yahut bloklarla sayı sayma ile ölçü kavramları sayıları öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

admin

Çocukların hızlı ve kolay öğrenebileceği eğitici okul öncesi müzikler

Previous article

Sebze ve benzeri yiyecekleri yemeyen çocuğa ne yapılmalı? Çocuklara ıspanak nasıl yedirilir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir