Uncategorized

Samsun’da gezilecek yerler

0

Samsun görülmesi gereken ve gezilmesi gereken kentlerimizden biridir. Samsun’un tabiatı ve tabiatı sizi kendine hayran bırakacaktır ve her fırsatta bilet alıp gitmek isteyeceğiniz favori kentiniz olacaktır. Pekala, Samsun’da nereleri gezebilirsiniz? Bu bahiste sizler için hazırladığımız tekliflere bir göz gezdiriniz…

Samsun, hem coğrafya hem de tarih açısından epeyce ünlü bir kenttir. Görüntüsü, doğal havası, tarihi yerleri kadar Cumhuriyet tarihinin de temellerinin atıldığı yerdir. Karadeniz’in başşehri olarak bilinen kent Samsun’da gezilecek yerler nelerdir? Merak edilen tanınan yerler için haberimizin içeriğine göz atınız…

Bir çok konaklama yerlerine sahip Samsun’da ailecek yahut tek başınıza rahat edebileceğiniz bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz. İstanbul’dan uçakla 1 saat 25 dakika olan Samsun, araç ile yaklaşık 8 saat sürüyor.

SAMSUN’DA TANINAN YERLER

Samsun merkezde bulunan bandırma vapuru, Mustafa Kemal Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren gemi olarak tarihte yerini almıştır. Bandırma Gemi ve Ulusal Uğraş Açık Hava Müzesi tarihe ilgi duyanlara nazaran bir müzedir.

Samsun’daki Onur Anıtı, Samsun’un İlkadım ilçesinde yer almaktadır. Atatürk Parkı’na kurulan ve kentin simgesi olarak anılan bu anıt, tüm ziyaretçiler tarafından ilgi toplamaya devam ediyor.

Samsun’un Baruthane Mahallesi İlkadım ilçesinde bulunan Amisos Zirvesi, eski ismiyle Baruthane Doruğu olarak da bilinmekteydi. Doğal görüntüsüyle eski tarihlerden bu yana keşfedilen bir oturma alanı olarak kullanılmaktadır.

Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Kent Müzesi,12 Şubat 2013 tarihinden itibaren halka açılan toplumsal ve tarihi bir müze olarak ismini duyurdu. Samsun’un toplumsal, tarihi, kültürel, coğrafik ve ekonomik yapısı ile alakalı tüm bilgiler ve gereçler ziyaretçiler ve müzeseverler için sergilenmektedir.

Tabiat yürüyüşünü yapmak için Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Bayrak Zirve Tabiat Parkı şahane bir seçenek olacaktır. Kamp ve piknik için de tanınan olan bu parkta araç için giriş fiyatı alınmaktadır. İçeride bir çok restoran bulabileceğiniz Tabiat Parkı haftasonu gezilebilecek yerler ortasındadır.

Samsun’un İlkadım ilçesindeki Hayvanat Bahçesi, 2005 yılından itibaren her çeşit hayvanın bakımının yapılmasıyla beraberinde hayvanseverlerin hizmetine açılmıştır. Ailenizle birlikte çeşitli hayvanları görerek onlara yakınlaşma fırsatı yakalayabilir ve onlarla fotoğraf çekinme imkanı elde edebilirsiniz.

Samsun’un en büyük ibadethanesi olan Büyük Cami, 1300 yılında Hıdır Beyefendi tarafından inşa edilmiştir. Caminin ahşap olarak inşa edilmesi halinde 1869’da çıkan yangın sonucu cami büyük hasara uğramıştır. Onarım edilen Büyük Caminin yeni mimarisinde kullanılan sarı kesme taş epeyce ilgileri çekiyor.

Samsun’a komşu olan Sinop kentinin Gerze Beldesi, gezilip görülesi nadide sakin ve keşfedilmeyi bekleyen yerlerden biridir. Samsun’dan 2 saat 14 dakika uzaklıkta olan Gerze Beldesi’ne seyahat edebilirsiniz. Sakin kent niteliğine uygun bulunan Gerze, keşfedilmeyi bekleyen bir tabiat olağanüstüsü olarak ziyaretçilerini bekliyor. Gerze Simidini ve Cevizli Mantısını yemeden Gerze’den memleketinize dönüş yapmayın.

GÜZEL TATİLLER 🙂

admin

En hoş yazlık konut dekorasyonları

Previous article

Meskenin emlak pahasını artıracak pratik bilgiler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir