Uncategorized

Saksıda domates nasıl yetiştirilir? En kolay domates yetiştirme

0

Yaz aylarında kendi sebzelerinizi ellerinizle büyütebilirsiniz. Kısmından yiyeceğiniz sebzeler hem daha sağlıklı hem de çocuklarınız için de yararlı bir aktiflik olacaktır. Kolay bir halde konutta domates yetiştirmek isteyenlere özel pratik prosedürünü sizlerle paylaşıyoruz. Saksıda domates nasıl yetiştirilir? Konutta domates yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir?

Domates, ülkemizde en çok tüketilen besinlerden biridir. İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından bedene birbirinden tesirli yararları olan domates, kemik kaybı, kanser, şeker hastalığı, böbrek taşı üzere hastalıklara düzgün gelmektedir. Son yıllarda pazar ve market raflarında olan domateslerin hormonlu olup olmadığından kuşku duyuyoruz.Hal bu türlü olunca kendi organik domatesleri yetiştirmek kural oldu. Şimdilerde tam mevsimi olan domatesi konutunuzun penceresinde kolay kolay yetiştirebilirsiniz. Çiğ, pişirilmiş ve kurutulmuş çeşitleri ile tüketime açık olan domatesi meskende yetiştirmenin püf noktaları ve adım adım izlenecek yollar yazımızda.

GEREÇLER

Çimlenme tepsisi
Saksı
Eldiven
Tahta sopa
Püskürtme pompası
Mala
Tohumlar
Bahçe etiketi

Nakli için;

Verimli toprak
Saksı ve birkaç tane taş
Eldiven
Organik kompost

YAPILIŞI

Öncelikle çimlendirme tepsisinin içine saksı karışımı ile doldurun, buradaki her bir bölmenin içine delik açın ve deliklerin içine de tohumları ekin.

Tepsiyi sulayın, tepsiyi etiketleyin ve karanlık tarafı açıkta kalacak biçimde üzerini malçlama kağıdıyla örtün. Çimlenme sonrasında kağıdı çıkarın. Çimlenme için en ülkü sıcaklık 75 ile 90 derece olacaktır.

Fideler ortaya çıktığında tepsiyi güneş alan bir yere taşıyın, fidelerin nakli için 3 haftaya gerek vardır; bu süreç içinde toprağı daima olarak nemlendirin. Domatesleri ekmek için kompost ile verimli toprakları karıştırın.

Büyük saksıyı alıp  altındaki delikleri taş ile sabitleyin ve bu alanı toprak ile doldurun. Sulamak için belli bir alanı boş bırakmayı unutmayın.

Çimlenme katmanından fide çıkarın, kökleri zorlamadan üst hakikat itin ve saksının içindeki boşluğa bu fideleri dikin. Toprakla kökleri kapatın ve fidenin dik durmasına dikkat edin.

Fideleri nizamlı aralıklar ile sulayın lakin belli bir nem oranında kalmasına dikkat edin. Güneşte epey tesirli olacaktır.

Domatesleri gün içinde en az 8 saat güneş ışığı alacağı bir yerde konumlandırın. Domateslerin hem rengi olduğunda hem de orta kıvam bir olgunluğa eriştiğinde hasat edebilirsiniz.

admin

Niran Ünsal’dan yıllar sonra gelen Devlet Bahçeli itirafı

Previous article

Hamilelikte düşük neden olur, belirtileri neler? Kanama olmadan düşük olur mu?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir