Gebelikten Korunma Yöntemleri ve Gebelikte Beslenme
Gebelikten Korunma Yöntemleri ve Gebelikte Beslenme
Gebelikten korunma yöntemleri ve gebelikte beslenme konularına farklı bir bakış açısı...

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Herkese merhaba, bu yazımızda (barier) metodu denilen vajinaya konan ilaç ve araçlardan söz edeceğiz. Elbette teknolojinin ve Tıb biliminin ilerlemesi ile çeşitli ilaçlar ve araçlar her geçen gün  kullanıma sunulmaktadır. Yazımızın devamında temel ilaç ve araçlardan söz edeceğiz. Bunların çoğu günümüzde oldukça geliştirilmiştir ve değişmiştir. Güncel korunma yöntemleri hakkında uzman bir hekimden veya güvenilir bir kaynaktan destek alabilirsiniz. Okuyacaklarınız bilgi amaçlıdır. Okuyucularımızın yapacağı eylemlerden sorumlu tutulamaz.

 

Bunlardan şimik önleyiciler etkileri spermisid yani spermleri inaktif hale getirenler örneğin krem, jely, ilaçlı sünger, fitil gibi olanlar %75-85 oranında koruma etkisi oluştururlar. Bu araçlardan “diyafram” rahim ağzı kapakları (cervical cap) ve benzeri ile erkek tarafından kullanılan lastik “condom”lar bulunmaktadır ki şimik yöntemlerle birlikte kullanılırsa daha etkili sonuçlar verirler ve kullanma şeklindeki yöntemine uygunluğu oranında %80-90 ortalamasında etkilidirler. Diyaframlar belli ölçülerde kişi için uzmanlarca alınan ve yine kullanımı onlar tarafından öğretildikten sonra şahsın kendisinin uyguladığı bir yöntemdir.

 

Aynı şekilde rahim ağzı kapakları da uzmanların öğretisi ile uygulanır, ancak kapakların kişinin kendisi tarafından kullanabilme olasılığı oldukça yeterli bir pratik kazanmaya bağlıdır. Her iki araçta kendi ölçülerine göre kauçuk veya sentetik maddelerden yapılmış ve yuvarlak çevresi plastik helezoni çok ince telli veya lastikli olarak anatomik yapıya uyacak şekildedir. Bu araçlar cinsel ilişkiden önce takılır en az 6 ila 8 saat yerinde bırakıldıktan sonra çıkarılırlar. Bu arada lavaj veya herhangi bir antiseptik sıvı kullanılmaz. Araç çıkarılıp sabunlu suyla yıkanır ve kurulandıktan sonra talklanarak (bebe pudrası) muhafaza edilir. Kullanmadan önce mutlaka yeterli olacak bir ışık kaynağı altında delik oluşup oluşmadığı gerdirilerek incelenmelidir. 

Kondom Kullanımı

Erkeklerin kullandığı condom çok eski tarihlerden beri özellikle cinsel ilişki ile geçen hastalıklardan korunmak için kullanılmıştır. Ancak sonraları gebelikten korunma yöntemleri içinde geniş ve etkin bir yöntem olarak yerini almıştır. Uygun ve dikkatli bir şekilde kullanılırsa koruma oranı %80-92 arasıdır. Yapısı kauçuk veya sentetik ve bir de derinden olanları üretilmiştir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan sentetik “Latex” özel ince yağ kıvamında bir madde ile kaplı olduğundan ne erkekte, ne de kadında herhangi bir yan etkisi görülmemektedir.

 

Yukarıda bahsedilen korunma yöntemleri dışında, geri çekilme ve takvim metodları da bir çok çift tarafından tercih edilmektedir. Bu tür daha az etkin yöntemlerin korunma oranı oldukça düşüktür ve doktorlar tarafından tavsiye edilmezler.

 

Sonuç olarak majör uygulamalar dışında herhangi metod uygulanırsa uygulansın seçim o çift tarafından yapılıp 5 yıl boyunca gebelik olmadan devamlılığı sağlıyorsa o çift için en ideal korunma yöntemi olarak kabul edilebilir. 

Gebelikte Beslenme

Gebelerde artan metabolizma günde 2300 kalori gerektirmektedir. Anne organizmasını yeni duruma uyum sağlaması ve çocuğun gelişmesi için protein ve vitamini bol karbonhidratı ölçülü yağdan ve tuzdan uzak bir genel diyet uygulanır. Günde 60 ile 85 gr. protein (et, süt, peynir, yumurta, tavuk, ciğer, balık ve bitkisel proteinler) ile birlikte kalsiyum, fosfor, demir, iyot ve benzeri mineraller ile bütün vitaminleri meyve ve yiyecekler, ayrıca günde 3 ince dilim ekmek olmak üzere ortalama olarak tanımlanmaktadır. 

 

Deniz mahsülleri dikkatli tüketilmelidir çünkü günümüzde özellik balık, denize dökülen civalı atıklar nedeni ile kirlenmiş ve tüketildiğinde civa zehirlenmelerine sebep olabilir. Yine ayrıca midye denizde yaşadığı alanlar göz önünde bulundurulursa virüs enfeksiyonlarına ve boya zehirlenmelerine sebep olabilmektedir.

 

Çevrenin kirliliği yine en çok canlılara ve insanlara zarar vermektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları