Uncategorized

Rasta saç nedir? Rasta saç nasıl yapılır? Rasta saç modelleri

0

Dönemin en beğenilen modalarından biri olan rasta saç ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya’nın da odak noktası oldu. Yaz aylarında kesinlikle rsta saç yaptıran Sarıkaya, rasta saçın hem kullanışlı hem de yaz aylarında kesinlikle denenmesi gerektiğini söyledi. Pekala rasta saç nedir? Rasta saç nasıl yapılır? Rasta saç nasıl yıkanır? öğrenmek için yazımıza göz atmalısınız.

Rasta saç; 1980’li yıllardan itibaren tüm dünya genelinde moda olan ve sıra dışı görünümü sevenler için en ülkü tercihlerden birisidir.  Rasta saçlar; son periyotların en tanınan saç modelleri ortasında bulunuyor. Çoklukla yaz tatiline çıkan ve yaz aylarında sık sık saçları yıkamanın önüne geçmek için tercih edilen bu saç modeli, diğer ismiyle “dreadlock” olarak bilinir. Rasta saçın zincirleme tekniğiyle bütünleşerek yapılan burgulara verilen isimdir. Bilhassa hippi ve özgür hissetmeyi seven bireylerin tercih ettiği bu saç modelinde saçlar tutamlara ayrılarak profesyonel adımlarla burgu imajını alır. Kalıcı rasta saç modelini deneyecek olanlar yeterlice düşünerek karar vermeli zira saçların eski haline döndürülmesi için saçların tabandan kesilmesi yahut kazıtılması gerekir. Rasta saç modelini kolaylıkla denemek için meskende süreksiz rasta yapabilirsiniz.

RASTA SAÇ NASIL YAPILIR?

Hoşluk merkezlerinde ve kuaförlerde profesyoneller tarafından yapılan rasta saçların yaklaşık 6-10 ay üzere uzun bir dayanıklılık müddeti oluyor.6-7 ay sonrasında saç tabanlarınız uzadığında saçlarınızın yeni çıkan kısmına rasta yaptırabiliyorsunuz. Yani evvelce yaptırdığınız rastalı saçlarınıza tekrar süreç yaptırmanız gerekmiyor. İşin özü, saçlarınızı dilerseniz bir ömür uzunluğu kullanabilme talihiniz bulunuyor.

Profesyonel rasta saç imali esnasında birinci olarak saçlar makul kalınlıkta tutamlara ayrılıyor. Petek halinde tutamlara ayrılan saçlara akabinde türeltme süreci uygulanıyor.
Tülertme sürecinden çabucak sonra tığlama kademesine geçiliyor. Bu etapta tığ yardımıyla saçlar birbirine dolandırılıyor. Bu süreç, saçların daha hacimli ve kabarık görünmesine yardımcı oluyor.

Daha sıkı ve kabarık saçlar elde edilmek istenildiğinde tığ yerine bal mumu kullanılıyor. Saçların rasta süreci için gereğince uzun olmadığı durumlarda rastaya başlamadan evvel saçlara sentetik saçlar ek ediliyor.

Daha çok örgü ve burgu usullerinin kullanıldığı rasta saçların bakımı esnasında son derece titiz davranmanız gerekiyor.

MESKENDE SÜREKSİZ RASTA SAÇ NASIL YAPILIR?

Rasta yaptırmaya bir türlü yürek edemiyorsanız, konutta süreksiz rasta yapmayı deneyebilirsiniz. Görünümü ile rastalı saçları aratmayan aşağıdaki saç modelini kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Birinci olarak saçlarınızın yarısını öne öbür yarısını da geriye hakikat, yatay olacak halde ayırın. Akabinde öne yanlışsız ayırdığınız saçlarınızı tutamlara ayırın. Bu noktada daha yeterli bir sonuç elde etmek ismine kesinlikle saçlarınızı kalın tutamlara ayırmanı öneriyoruz. (Ayırdığınız tutamların en az 2 cm olduğundan emin olmalısın)

Sonraki etapta ayırdığınız tutamları jöle ile nemlendirin. Tıpkı avuçlarınızla ateş yakıyormuş üzere jölelediğiniz saçlarınızı avuçlarınızın içinde birbirine sürtün. Böylece saçlarınızın birbirinin içine geçmesini yani dolanmasını sağlayabilirsin( Jöle yerine saç şekillendirme köpüğü de kullanabilirsiniz.) Tüm tutamları jöleleyip, rastaladıktan sonra saçlarınızı saç spreyi ile sabitleyin.

İmali son derece kolay ve pratik olan bu saç modelini deneyerek, rastanın size yakışıp yakışmadığını kendi gözlerinizle görebilir, akabinde hakikaten kalıcı rasta yaptırıp yaptırmamak istediğinize daha net bir halde karar verebilirsiniz.

RASTA SAÇ BAKIMI NASIL OLUR?

Rasta saçlarda görülen en yaygın sorunlar; kepeklenme ve yağlanma olduğundan bu iki riskli duruma karşı tedbir alarak, saçlarınızın birinci günkü üzere kusursuz yani şahane görünmesini sağlayabilirsiniz.

Rasta saç imali bittikten yani kuaförden çıktıktan sonraki birinci bir ay saçınızı hiçbir biçimde yıkamayın. Tıpkı vakitte saçlarınızın su ile temasından da kaçının. Bu yüzden yaz aylarına girmeden mümkünse kış aylarında rasta yaptırın.

Saçlarınızı duş sonrası yani yıkadıktan sonra bol suyla durulayın. Böylece kepeklenmeyi en aza indirgeyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken kepeğe karşı şampuan yerine sabun da kullanabilirsiniz.

admin

Desitin kremi nedir, ne işe fayda? Desitin krem nasıl kullanılır?

Previous article

Kehribar kolye bebeklerde ne işe fayda? Kehribar kolyenin bebeklere yararları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir