Uncategorized

Peygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirler

0

Peygamber Efendimiz (SAV)’in ümmetine yapılmasını tavsiye ettiği en faziletli ve kuvvetli zikirleri sizler için derledik. Sayısı çok olmayan lakin fazileti çok değerli olan günlük zikirleri kendinize program halinde uyarlayabilir ve her gün nizamlı bir formda gerçekleştirebilirsiniz. Peygamber Efendimiz (SAV)’in tavsiye ettiği günlük zikirler ve faziletleri…

Peygamber Efendimiz (SAV), hangi hususta olursa olsun çoka kaçmanın dinimizce uygun olmadığını, bu nedenle ölçülü davranmamız gerektiği konusunda bizleri uyarmıştır. Allah (c.c)’un isteğini kazanabilmek amacıyla bile olsa kişinin kendisine kapasitesinden fazla yük bindirmesi gerçek bir davranış değildir. Bu halde davranmak yerine az lakin daima ibadet etmek, hem Allah katında daha makbuldür hem de kişi için daha iyidir. Böylece ibadetinizi daha çok keyif alarak yapmış olacak ve kendinizi huşu içerisinde hissedebilirsiniz.

Bu bahse Peygamber Efendimiz (SAV), en hoş şöyle açıklık getiriyor:

“Allah  katında amellerin en  makbul  olanı  hangisidir?” sorusuna “Az bile olsa devamlı olanıdır.” buyurmuştur. ( Buhârî, İman 32; Müslim, Müsafirîn 215-218, Münafıkın, 78)

– Hz. Aişe (r.a)’a, “Resûlüllah’ın günlerden birine özel yaptığı bir şey var mıydı?” diye soran Hz. Alkame şu karşılığı almıştır:

“Hayır! Onun ameli devamlıydı. Resûlullah’ın yaptığı şeylere hanginiz güç yetirebilir ki.”

İbadet etmek için kendinize bir anda yüklendiğiniz lakin, vakitle ağır geldiği için bırakma ihtimalinin olmasına karşılık her gün az lakin öz olacak formda en kuvvetli ve en sevap olan zikirleri sizler için bir ortaya getirdik. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ümmetine tavsiye ettiği günlük zikirler ve faziletleri…

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)’İN TAVSİYE ETTİĞİ FAZİLETLİ ZİKİRLER

Sa’d İbni Ebu Vakkas (r.a) şöyle dedi:

– Resulullah (SAV)’in yanında bulunuyorduk. Bize ‘‘Sizden biri her gün 1000 sevap kazanmaktan aciz midir?” diye sordu. Yanındakilerden biri: – Bir kimse her gün 1000 sevabı nasıl kazanır, diye soru sordu. Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu:

100 kere SUBHANALLAH (Allah’ı uluhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih ederim)” der, ona 1000 düzgünlük yazılır yahut 1000 günahı bağışlanır. (Müslim, Zikir 79. Ayrıyeten bk. Ebu Davud, Vitir,24)

Ebu Hureyre (r.a), Efendimiz (SAV)’in şöyle buyurduğunu tabir etti:

”Bir kimse her gün 100 kere La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve hüve ala kulli şey in kadir.” derse on köle azad etmiş kadar sevap kazanır; ona 100 uygunluk sevabı yazılır; 100 günahı bağışlanır; bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur.” Efendimiz (SAV), şöyle devam etti:

”Bir kimse günde 100 kez Subhanallahi ve bi hamdihi derse onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” (Buhari, Bed’ül- halk 11; Daavat 64,65: Müslim, Zikir 28 Ayrıyeten bk. Tirmizi, Daavat 59, 62: İbn Mace, Dua, 14)

Cüveyriye Bintil- Haris (r.a)’dan rivayet edildiğine nazaran, Efendimiz (SAV) bir gün sabah namazı sonrasında Hz. Cüveyriye namaz kıldığı yerde otururken dışarı çıktı. Kuşluk vakti konuta geri gelince Hz. Cüveyriye’nin hala tıpkı yerde oturduğunu gördü ve ”Yanından ayrıldığımdan beri daima burada zikirle mi meşgul oldun?” diye sordu. O da ‘Evet’ deyince Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu: 

– Senin yanından ayrıldıktan sonra 3 kez söylediğim şu 4 cümle, senin sabahtan beri söylediğin zikirlerle tartılacak olsa sevap bakımından onlara eşit olur. ”Subhanallahi ve bihamdihi adede halkıhi ve istek nefsihi ve zinete arşihi ve midade kelimatihi.”

(Müslim, Zikir 79. Ayrıyeten bk. Ebu Davud, Vitir, 24)

Ebu Hureyre (r.a)’ın rivayetlerine nazaran, Efendimiz (SAV), şöyle buyuruyor:

”Subhanallahi velhamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” demek benim için üzerine güneş doğan her şeyden değerlidir.” (Müslim, Zikir, 32. Ayrıyeten bk. Tirmizi, Daavat 128)

admin

Abajur nedir? Abajur ne işe fayda? Abajur çeşitleri nelerdir?

Previous article

Yazlıklar için en hoş mesken dekorasyonları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir