Uncategorized

Namazdan sonra tesbihte ne çekilir? Tesbih çekerken söylenen zikirler

0

Peygamber Efendimiz (SAV)’in namazlardan sonra çekmemizi tavsiye ettiği zikirleri ve manalarını sizler için bir ortaya getirdik. Namaz kıldıktan sonra seccadeden kalkmadan evvel yapabileceğiniz namaz tesbihatının ayrıntılarını ve namazdan sonraki zikirleri neden 33 kez çektiğimiz konusundaki rivayetleri haberimizde okuyabilirsiniz. Tesbihte ne çekilmeli? Tesbihte yapılması faziletli zikirler neler? Tesbihte söylenen zikirlerin manaları…

Peygamber Efendimiz (SAV)’in ömrü boyunca uyguladığı ve biz ümmetlerinin de tıpkı biçimde yapmasını istediği kimi ibadetler vardır ki; bu ibadetler hem maneviyatımızı kuvvetlendirerek bizi Allah (c.c)’a yakınlaştırır hem de Efendimiz’in sünnetine uyduğumuz için çokça faziletleriyle sevap kazandırır. Peygamber Efendimiz (SAV)’in gündelik yaşantı içerisinde bilhassa de namazlardan sonra sık sık yaptığı tesbihatlar, biz mümin kimselere de rehber niteliğinde olmalıdır. Pek çok kıymetli ve ulvî zikir sözlerinin tekrarlanmasına sebep olan tesbihat, namazın adabına uygun en hoş halde bitirilmesi olarak da nitelendirilebilir.  Pekala namaz sonrası tesbihte neleri çekmeliyiz? Namaz sonrası tesbihat nasıl yapılır? Tesbih çekerken nelere dikkat edilmeli? İşte tesbih çekmenin adabı…

NAMAZDAN SONRA TESBİHTE HANGİ ZİKİRLER ÇEKİLMELİ? HADİS-İ ŞERİFLERLE ÖRNEKLERİ…

Tesbihat’ın söz manasına baktığımızda namazdan sonra Allah’ın isteğini kazanmak için yaptığımız zikir manasına gelir. Namaz ibadetini konutta ya da mescitte eda ettikten sonra tesbih çekerek sünnete uymalıyız. Namazdan sonra hangi zikirleri tesbihte çekmenin faziletli olduğu hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu bahisle ilgili çok sayıda hadis-i şerife bakarak kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Peygamberimiz (SAV), sahabeleri ile bir arada bulunurken onların gönlünü ferahlatan şu tavsiyede bulunmuştur: 

“Ben size bir şey öğreteyim mi? Onunla, sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileri de geçersiniz. Hem hiçbir kimse sizden daha faziletli olamaz. Meğerse ki, sizin yaptığınız üzere yapmış olsunlar. Her namazdan sonra otuz üç kez ‘sübhanallah’, otuz üç kez ‘elhamdülillah’, otuz üç sefer ‘Allahü ekber’ derseniz, tamamı 99 eder. Yüzün tamamında da, ‘Lâilaheillallahü vahdehu lâ şerika leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr’ derseniz, günahlarınız denizin köpüğü kadar da olsa, affolunur.” (Müslim, Mesacid: 146; Ebû Dâvud, Vitir: 2)

Ayet örneği: Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de, tesbih çekmeyi zikirle birlikte anmıştır: “Ey inananlar! Allah’ı çok zikredin (anın) ve O’nu sabah akşam tesbih edin” (el-Ahzab, 33/41, 42).

NAMAZ SONRASINDA ÇEKEBİLECEĞİNİZ ZİKİRLER VE MANALARI

“Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy’el kayyûm ve etübü ileyh.”

Manası​: “Ulu olan kendisinden öteki ilah bulunmayan, Hay ve Kayyûm (ezelî ve ebedî hayat ile canlı, zatı ve kemâliyle kaim, yani yaratıklarının her an yönetim ve muhafaza­sında biricik hakim-i mutlak) olan Allah’a istiğfar eder beni affetmesini iste­rim.”

“Subhânallâhi ve’l-hâmdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhu ekber ve lâ hâvle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîym.”

Manası: “Allah eksik sıfatlardan münezzehtir. Hamd Allah’adır. Allah’tan öteki ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah’tan diğerinde güç ve kudret yoktur.”

33 Elhamdülillah.

Manası: “Hamd Allah’adır.”

33 Allah-u Ekber.

Manası: “Allah en büyüktür.”

33 Sübhanallah.

Manası: “Allah noksanlardan münezzehtir.”

“Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hâmdü ve hüve alâ külli şey’in kadir.”

Manası: “Eşsiz olan ve ortağı olmayan Allah’tan öteki ilah yoktur. Hükümranlık Onundur, hamd Onadır ve O her şeye güç yetirendir.”

NOT: Peygamberimiz (SAV)’in sağ parmaklarının boğumlarıyla tesbih çektiği bilinmektedir.

KİMİ TESBİHLER NEDEN 33 KERE ÇEKİLİR?

Çekilmesi gereken tesbih ölçüleri hakkında farklı rivayetler vardır. Bunlardan kimileri zikirlerin 11’er, kimileri 25’er, kimileri da 10’ar kere söylenebileceği tarafındadır. Fakat, 33’er kere söylenmesi ile ilgili rivâyet edilen hadisler daha fazladır. 

Zikrin 33 sefer çekilmesinin önerilmesi, 33’ün 3 ile çarpımında 99 etmesidir. Böylece Allah’ın 99 ismiyle zikretmiş olunur.

admin

Garnier BB krem kullananlar mutlu mu? Garnier BB krem yorumları 2019

Previous article

2019’un en çok tercih edilen renkleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir