Uncategorized

Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır?

0

Meskenlerde çok beslenen muhabbet kuşları hareketli, renkli imgeleriyle kendilerini sevdiren evcil hayvanlardır. Kendi ortalarında tiplerine ayrılan bu kuşların doğal hayat alanları Avustralya olarak bilinir. Pekala, hayli keyifli olan muhabbet kuşlarını beslemenin pratik teklifleri nelerdir? İşte, karşılıklar…

Kafes kuşu olarak bilinen muhabbet kuşları , ismi üzerinde birbirleriyle muhabbet etmeyi sevdikleri için tek başına sıkılabilirler. Lakin ilgi gösterir her daim onunla kalabilirseniz bir memnuniyetsiz hissetmeyerek alışma müddetinde kolaylık sağlamış olabilirsiniz. Kafeste olmaktan memnunluk duyan muhabbet kuşları kafeslerinde kendilerini inançta hissetmektedirler. Uzun periyodik bir ömür için ise paklığına ve ilgi fazlalığına ihtimam göstermeniz gerekmektedir. Pekala, muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalıdır? En hakikat bakım teklifleri için alt sayfamıza göz atınız…

MUHABBET KUŞU BAKIMI

Kafes küçük olmamalıdır. Kafeste rahat hareket etmeleri ve kendilerini tabiatta üzere özgür hissetmeleri için geniş bir kafes ülkü tercih olacaktır.

 Kafesin üzerine tünek alanı yaparsanız, her yere tuvaletini de yapmayacaktır. Muhabbet kuşları bu çeşit tünekler ile tuvalet eğitimini rahatlıkla alırlar.

– Muhabbet kuşları soğuğa karşı çok narindirler. Rüzgarda, kış aylarında dışarıda bırakırsanız hastalanır ve ölürler. Birebir formda güneş altında da mutlaka bekletilmemelidir.

Yem verirken onların güzeline giden yemleri vermeye ihtimam şovunuz. Çok fazla yem koysanız bile güzeline gitmedikçe yemeyecektir.

Kafeste gagalarını pürüzsüzleştirmek için kullanacağı gaga taşı bulundurmaya itina şovunuz.

Her gün suyunu tazeleyiniz. Musluk suyu koyuyorsanız, bir gün evvelden pet şişede bekletilmiş sudan koyunuz. Kloru ölmüş bir su olacağından kuşların sıhhati açısından kıymetlidir.

Gün çok gazete kağıdını değiştirmelisiniz. Dışkıların kokmaması ve böceklenme yapmaması açısından değerlidir. Kuş pislik içerisinde kaldıkça kendini memnun hissetmeyecektir.

Kafesin içerisine ayna almak yerine bir muhabbet kuşu daha almanız onun can kahrını gidermekte yarar sağlayacaktır. Aynalar bilenin bilakis muhabbet kuşlarında olumlu tesir bırakmaz.

Muhabbet kuşlarını yıkamak yerine küçük geniş bir kaba su koyarak onun kendi kendini yıkamasını ve temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Vitamin dozlarını veterinere danışarak veriniz. Sebze ve meyvelerden ekstra verilmesinde sakınca yoktur.

 Dişi kuşların yumurtalarına dokunmamanız gerekir, aksi halde kırarlar. Ve yavruya ziyan gelme mümkünlüğü oluşmaktadır.

Muhabbet kuşları tüy dökmeye meyilli hayvanlardır. Gerilimin kaynağı yerini beğenmemesi, yalnızlıktan sıkılması, ilgi beklemesi yahut verilen yemler ile alakalı olabilir.  Bu durumda vakit geçmeden veterinere kesinlikle götürülmeli ve ne olduğu tespit edilmelidir.

admin

İstanbul’da en âlâ park ve bahçeler

Previous article

Kolay doğum için ne yapılmalı? Olağan doğum için en tesirli sistem ve püf noktaları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir