Uncategorized

Leblebi nasıl yapılır? Konutta leblebi üretiminin püf noktaları…

0

Leblebi yapmak için öncelikle nohut seçiminin yanlışsız yapılmasına itina göstermeniz gerekmektedir. Nohudun istenen kalitede olmaması, leblebinin de kalitesiz olmasına ve tadının bozuk olmasına yol açabilir. Bunların haricinde konutta leblebi üretimi epeyce kolay bir besindir. Pekala, meskende leblebi nasıl yapılır? İşte, pratik tekliflerle leblebi üretimi…

Kuruyemiş olarak tercih edilen leblebi, genelde açlığı kırmak için de tüketilmektedir. Diyet listelerinde yer alan bu besin hem açlığı gideriyor hem de bağırsakları çalıştırıyor. Kilo vermeyi kolaylaştıran leblebi, geçmişten günümüze kadar tercih edilen lezzet namını almıştır. Boza içeceğinin yanı sıra çay ile de çok fazla tüketilen leblebiyi meskende yapabilir ve leblebinin yararlarından yararlanabilirsiniz. Kavrulmuş leblebinin yararlarını öğrenmek için haberimize tıklayınız. Pekala, konutta pratik leblebi nasıl yapılır? İşte, leblebi yapmanın püf noktaları…

MESKENDE LEBLEBİ İMALİ

Süzgeçten geçirilerek elenen ve ayıklanmış pak nohutlar, genelde odun ateşi ile yakılan fırınlarda kurutulmaktadır.

– 3 gün bekletilerek dinlendirilmiş olan nohutlar ikinci sefer fırına verilmelidir. Daha sonra kurumaları için düz bir yüzeye yayılarak 20 gün beklemeye alınmalıdır.

 Bekleme müddeti sonunda nemlendirilen ve görünümde leblebi halini alan nohutları, üçüncü yani son sefer fırına verdikten sonra kabuklarından ayırabilirsiniz.

Son kademeden sonra nohutlar sarı bir hal almıştır. Yani istenilen kavrulmuş sarı leblebi kıvamına erişmiştir.

– Orta Karadeniz’de sarı leblebi yetişirken, Ege bölgesinde beyaz leblebi yetişmektedir. Beyaz leblebi kavurmak için beyaz nohut alarak birebir metotları uygulayabilirsiniz.

admin

Domates güvesi nasıl önlenir?

Previous article

Ankara’da piknik yapılacak yerler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir