Uncategorized

Kolay doğum için ne yapılmalı? Olağan doğum için en tesirli sistem ve püf noktaları

0

Hamileliğiniz boyunca büyük bir sabırsızlıkla beklediğiniz gün geldi çattı. Doğum korkusu etrafınızı kuşatmışsa artık rahatlamanın ve kolay doğum için kimi püf noktaları öğrenmenizin tam zamanı! Pekala doğumun kolay geçmesi için ne yapılmalı? Kolay doğumun yolları neler? Doğuma girmeden evvel neler yapılmalı? İşte kolay doğumun en tesirli püf noktaları…

Gerek fizikî gerek duygusal değişimlerin ağır yaşandığı hamilelik periyodunda anne adayları, belkide hayatları boyunca yaşamadıkları birincilere bu evrede imza atarak her zamankinden daha farklı bir devir geçirir. Her anne adayı yaklaşık 9 ay süren bu hamileliğinde birebir şeyleri yaşamaz iken kimileri kolay, kimileri problemli süreç atlatırlar. Zorluğuyla kolaylığıyla hamileliğinin son periyotlarına gelmiş olan anne adayları hamilelik hissini tattıktan sonra doğum bekleyişine girer. Doğum tercihi konusunda hala kararsızlık yaşayan, en sağlıklısının olağan doğum olduğunu bilmesine karşın etraftan duyduğu olumsuz söylentiler nedeniyle sezaryene meyilli olan anne adaylarını rahatlatacak olan bu haberimizi kesinlikle okumalısınız! En doğrusunu natürel ki de hekiminizin bileceği ve ortak karar vereceğiniz doğum anında problem çekmemek için birtakım püf noktaları dikkate almalısınız. Kolay doğum için tesirli püf noktalar ve formülleri…

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek ismine anne adaylarının kendilerine yükledikleri sorumluluk gerilimi büyük ölçüde tetiklemektedir. Hakikat ve sağlıklı beslenme, sağlam kaynaklardan bilgilenme ve en değerlisi doğumu kendine hazır hissetme üzere durumlar zannettiğinizden daha kolay bir doğum gerçekleştirme imkanı sunacaktır. Her şeyden evvel anne adayının kendine olan inancı tam olmalı ve meselesiz bir doğum gerçekleştireceği algısını zihnine yerleştirmelidir. Olumsuz deneyimler edinmiş kimselere kulak asmayıp her şeyin yolunda gideceğini düşünmelidir. İşin ruhsal tarafı atlatıldığında geriye kalan birtakım kolay lakin tesirli prosedürlerle doğumun kolay geçtiğini göreceksiniz. Pekala bu formüller neler?

Tabip tarafından rastgele bir risk belirlenmediğinde bilinen en sağlıklı doğum prosedürü isminden de anlaşılabileceği üzere ‘Normal’ doğumdur. Bedenin yenilenmesi bakımından hem anneye hem de bebeğe mucizevi yararları olan olağan doğumda sancıyı olabildiğince hafifletmek daha kolay bir doğum yapma fırsatı verecektir. Bunun için doğuma girmeden evvel rahatlatıcı ve gevşemenizi sağlayan idmanları yaparak kaslarınızı çalıştırın. Nefes teknikleriyle bir arada pelvis taban kaslarını kullanabilmeniz bebeğinizin çok daha kolay ve süratli çıkmasını sağlayacaktır.

Nefesi tutma, derin soluk alıp bir süre beklemek, küçük nefesler ağrı esnasında kolaylık sağlarken büyük nefesler ıkınmayı kolaylaştırıyor. Doğuma girmeden evvel karnınızın tok olmamasına dikkat ederseniz daha kolay bir doğum yapabilirsiniz. Doğum sancıları görüldükten sonra bol ölçüde sıvı alımına yüklenin.

DOĞUMDA NASIL NEFES ALIP VERİLMELİ?

Anne adaylarının nefes alıp verirken dikkat etmesi gereken birinci şey, nefesi burundan alıp ağızdan vermeleridir. Doğumun zahmetsiz geçmesi için sizde bu üç tekniği konutunuzda deneyebilirsiniz.

1- Göğüs teneffüsü

Öncelikli olarak yapmanız gereken birinci şey, burundan nefes alırken göğsünüzü olabildiğince şişirmek olacaktır. Daha sonra şişirdiğiniz nefesi yavaşça ağzınızdan verin. Bu esnada sadece göğüs bölgesinin şişmesine dikkat edin.

2- Karın teneffüsü:

Bu metot başkasına nazaran biraz daha zordur. Yere dik bir biçimde otururken burundan yavaşça nefes alın. Bunu yaparken göğsünüzü kaldırmadan ve genişletmeden karnınızı öne gerçek şişirin.

3- Göğüs ve karın birlikte karışık teneffüs:

Üstte bahsetmiş olduğumuz iki tekniğin bir arada yapılmasıdır.

RAHAT BİR DOĞUM İÇİN EN GÜZEL AY…

Yapılan araştırmalar, doğum için en hakikat olan ayın Aralık olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi ise, aralık ayında düşük görülme ihtimalinin azalarak bebeğin hayatta kalma talihinin artmasıdır.  270 bin bayanın incelendiği bu araştırmanın sonucunda, doğumun en güç geçtiği ay ise haziranın olduğu görülmüştür. Lakin bu durumu yaz aylarında gerçekleştirilen doğumun kolay, kış aylarında gerçekleştirilenlerin ise sıkıntı olur diyerek genellemek yanlış olur.

Ayrıyeten hamileliğin son aylarının değil birinci aylarının yaza denk gelmesi D vitamini açısından epey değerlidir. Ayrıyeten hamileliğin 4. ayından sonra günde 1 fincan kadar ahududu çayı tüketilmesi, rahim kaslarının beslenmesini sağlayarak doğumu daha kolay hale getirir. Doğum sonrasında tüketilen ahududu çayı ise kasılmaların şiddetini azaltacaktır.

SIKINTI DOĞUMU ENGELLEYEN BESİNLER

1- HURMA

2- KURUTULMUŞ MEYVELER

3- AHUDUDU ÇAYI

4- ELMA

NOT: Ahududu çayı fazla ölçüde tüketilirse erken doğum riskini arttırabilir.

KESTİRİMİ DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA SİSTEMİ

Olağan hamilelik mühleti, son regl’ın başladığı tarihten beri 40 haftadır. İddiası doğum tarihi, son regl’ın başladığı tarihe 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilerek pratik bir formda hesaplanabilir.

Örneğin; 6 haziran (son regl tarihi) + 7 = 13 haziran, haziran’dan 3 ay geriye gidilerek, mart ayına ulaşılır ve iddiası doğum tarihi 13 mart olarak bulunur.

Doğumların birçoğu bu tarihe kadar beklemez, 38-40 hafta ortasında gerçekleşir.

admin

Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır?

Previous article

2 yaş sendromunda neler yapılmalı? Adım adım 2 yaş sendromu tahlili…

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir