Uncategorized

Kızartma yaparken yapılmaması gereken kusurlar nelerdir?

0

Ekseriyetle kızartma yaparken bayanlar kızartma sürecini alışılagelmiş bir formda devam ettirmektedir. Kulaktan kulağa dolma bilgiler çoklukla kızartma süreci yaparken istenilen sonucun alınmamasına neden olabilir. Pekala, kızartma yaparken yapılmaması gereken yanlışlar nelerdir? İşte, bilinmesi gerekenler…

Kızartma yağın seçiminin değerli olduğu kadar kızartma müddeti boyunca nasıl bir hareket izlendiği ile de alakalı olmaktadır. Bu süreçte muhakkak başlı uygulamaları sabit tuttuğunuz sürece yağın üzerinize sıçraması, kızartılan besinin dağılması, yanması yahut geç kızarması üzere problemlerin yaşanmamasına mahzur olmaktadır. Pekala kızartma yaparken nelere dikkat edilmelidir? Kızartma mühletince hangi pratik prosedürler izlenmelidir? Kızartma konusunda hakikat bilinen yanlışlar nelerdir? İşte, tüm gerçekliği ile kızartma hakkında bilinmesi gerekenler…

KIZARTMA YAPARKEN YAPILAN YANLIŞLAR

Patates gibisi yiyecekleri kızartmak için yağın sıcaklığının 160 yahut 200 derece ortasında olduğundan emin olunuz. Çok yüksek sıcakta kızartma yapmaya ihtimam şovunuz.

Yağın ısınıp yiyeceği yakmaması için düşürdüğünüz ısı yiyecekleri olumsuz tesirler ve dağılıp ufalanmaya başlar. Dilediğiniz çıtırlıkta bir kızartma elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı olması için zeytinyağı, avokado gibi benzeri yağları kullanmanız yiyeceklerin daha çok yağ çekmesini sağlar. Yağlı bir yiyeceğin sağlıklı olması imkansızdır. Ay çiçek yağını gerçek ölçüde ayarlayarak yanlışsız bir kızartma elde etmiş olacaksınız.

Nasıl olsa tavanın içerisinde yağ kalmış israf olmasın niyetiyle birden fazla kızartma yapmanız hem sıhhat açısından hem de kızartmanın güzel sonuç almasını etkileyen olumsuz bir etken olacaktır.

Kızartma hamurunu kendiniz hazırladıysanız ve hamur oranını fazla kaçırdıysanız kızartmanın geç olması bir yana içinin hamur olarak kalmasına da neden olabilirsiniz. O nedenle hamur kıvamında kusur yapmamak sizin için en gerçek adım olacaktır.

admin

Karadeniz cinsinde nerelere gidiliyor? Karadeniz’in doğal hoşlukları

Previous article

Pratik mercimek köftesi nasıl yapılır? Mercimek köftesinin kıvamı için ne yapmalı?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir