Uncategorized

Kırmızı ve mercimek ortasındaki farklar

0

Mercimek muhtemelen dünyada birinci yetiştirilen ve milattan öncesine kadar uzanan baklagillerdendir. Mercimek, Antartika dışındaki çabucak hemen tüm kıtalarda yetiştirilmektedir. Birçok toprak şartına ve iklimine adapte edilebilirler. Kırmızı ve Yeşil olmak üzere iki çeşitte tüketilmektedirler. Pekala kırmızı ve yeşil mercimek ortasındaki farklar nelerdir? İşte, kırmızı ve yeşil mercimek ortasındaki farklar…

Ekseriyetle kurak yahut yarı kurak yerlerde yetişen mercimek bakliyat çeşitleri, yumuşak kumlu lezzete sahip olmalarının yanı sıra lif ve protein açısından hayli zengindir.Tohum rengine bağlı olarak yeşil ve kırmızı olmak üzere iki renkte ortaya çıkmaktadır. Pekala, kırmızı ve yeşil mercimek ortasındaki faklar nelerdir? İşte, kırmızı ve yeşil mercimek ortasındaki o farklar…

KIRMIZI- YEŞİL MERCİMEK ORTASINDAKİ FARKLAR

 Kırmızı ve yeşil mercimeğin ortak yanı kısa müddette pişirilebilir ve ıslatmaya gerek olmamasıdır. Mercimeğin kuru kalması çoklukla uzun raf ömrü ile bağlıdır lakin çok uzun mühlet tutulması renginin değişmesine ve lezzetinin solmasına neden olabilir.

Kırmızı mercimek, garnitür yiyeceklerde ve süzme mercimek çorbası için ülkü seçimdir. Mercimek köftesi için yeşil yerine kırmızı mercimek kullanılır.

Yeşil mercimek bulgur pilavı ile birlikte kullanıldığı üzere yeşil mercimek ve şehriye çorbası yaparken de kullanılan gereçtir.

Yeşil mercimek yemeği salt olarak yapılırken kırmızı mercimeğin yemeği yapılmamaktadır.

 Yeşil mercimeğin maliyeti kırmızı mercimekten daha fazladır. 

 Kırmızı mercimek pişirildiğinde sarı ve yumuşak olurken, yeşil mercimek kahverengimsi hale gelir ve pişince dayanıklılığını sürdürmektedir.

Kırmızı mercimek ile yapılan köfte gibisi yemekler çabuk tüketilmediği taktirde bozulma riski yaşamaktadır. Lakin yeşil mercimek ile yapılan yemekler saklama müddeti olarak uzundur.

admin

Konutta kuru temizleme nasıl yapılır? Meskende çamaşır kurutma teknikleri

Previous article

Jessica May: 3 günde 3 kilo verdim

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir