Pazar, Mayıs 9, 2021
spot_img
More

  Latest Posts

  Kırkı çıkan bebeklere ne yapılır? 40 çıkarma hesaplama formülü

  Günümüzde yeni doğan bebeklerle ilgili en çok merak edilen kırk çıkarma adetinin aslında nereden geldiğini ve bu devirde neler yapıldığını sizler için araştırdık. Yöreden yöreye değişen adetler ortasında hala uygulanmaya devam eden kırk uçurma adeti ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde okuyabilirsiniz. İşte bebeklerde kırk çıkarma hesaplaması ve adeti…

  Bebeğine kavuşacak olmanın isteği ile heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olan anne adaylarının bebeklerini dünyaya getirdikten sonra yaşadıkları his tanım edilemez. Aileye yeni bir üyenin katılması ile dünyası bir anda değişen çiftlerin bundan sonraki süreçlerine çabuk adapte olmaları bebeğin bakımı ve ebeveynlerin sorumluluklarına alışması bakımından hayli değerlidir. Doğum yapan annelerin ve dünyaya getirdikleri bebekler için kritik bir devir olan birinci kırk günlük süreçte epeyce hassas ve dikkatli davranılmalıdır.

  Halk ortasında bebeğin kırkının çıkması olarak tabir edilen olay, aslında annenin 40 günlük Lohusa devri ile irtibatlıdır. Münasebetiyle bebeğin değil annenin kırkı çıkar aslında. Bebeğin dünyaya geldiği günden itibaren kırk günün geçmesi, günümüzde kırk uçurma adeti olarak sıklıkla uygulanmaktadır.

  Şaman geleneğine ilişkin olan ve hala yapılmaya devam eden kırk uçurmada anne ve bebek kırk gün sonrasında yıkanır ve mesken ziyaretlerine başlar. Ziyaret bitiminde ufak ikramlar vererek kırk uçurma gerçekleşmiş olur. Pek çok yörede bebeğin kırkını çıkarma durumu farklı hallerde gerçekleştirilmektedir.

  Latest Posts

  spot_imgspot_img

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.