Anne ve Çocuk

Kırkı çıkan bebekler hakkında merak edilenler 40 çıkarma hesaplama yöntemi

0

Eski adetlere dayanan fakat hala yaşadığımız dönemde yeni doğmuş bebeklerle ilgili en çok merak edilen kırk çıkarma adetinin aslında nereden geldiğini ve bu süreç içinde neler yapıldığını sizler için özenle araştırdık. Coğrafya ve kültüre göre değişen gelenekler arasında hala uygulanmaya devam etmekte olan kırk çıkarma adeti ile ilgili merak edilenleri haberimizde okuyabilirsiniz. İşte bebeklerde kırk çıkarma geleneği nasıl oluyor!

Doğacak olan bebeklerine kavuşacak olmanın mutluluğu ile ortalama 9 ay süren heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olan anne adaylarının bebeklerini dünyaya getirdikten sonra yaşadıkları hisler ve mutluluk kesinlikle tarif edilemez. Ailelere yeni bir üye katılması ile dünyası ve yaşantıları bir anda değişen çiftlerin bundan sonraki süreçlerine hızlı bir şekilde uyum sağlamaları, bebeğin bakımı ve ebeveynlerin sorumluluklarına alışması bakımından hayli değerlidir. Doğum yapan annelerin ve dünyaya getirdikleri bebekler için kritik bir devir olan birinci kırk günlük süreçte epeyce hassas ve dikkatli davranılmalıdır.

İnsanlar arasında bebeklerin kırkının çıkması olarak dile getirilen konu, aslında annenin 40 günlük Lohusa dönemiyle alakalıdır. Dolayısıyla bebeğin değil annenin kırkı çıkar. Bebeğin dünyaya gözlerini açtığı günden itibaren kırk günün geçmesi, günümüzde kırk çıkarma geleneği olarak sıklıkla dile getirilip, uygulanmaktadır.

Şaman gelenekleri ile bağlantılı olan ve hala uygulanmaya devam eden kırk çıkarmada anne ve bebek kırk gün sonrasında yıkanır ve mesken ziyaretlerine başlar. Ziyaretlerin sonunda ufak ikramlar sunarlar, böylece kırk çıkarma gerçekleşmiş olur. Farklı bir çok yörede ve kültürde bebek kırkını çıkarma adeti değişiklik göstermektedir.

admin

Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Previous article

Lohusa periyodu nedir? Lohusa ile ilgili bilinmesi gerekenler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir