Uncategorized

Kesin çözüm! Tırnak yeme en kolay nasıl bırakılır? Çocuklar için en kuvvetli prosedürler

0

Çocukluk devrinde sık rastlanan sorunlardan biri olan tırnak yeme alışkanlığı, bilhassa de annelerin çocuklarında en son görmek istediği bir görüntüdür. Bu durum karşısında telaşlanan anne ve babalar çocuklarında tırnak yeme alışkanlığını bıraktırmak için çeşitli tahlil yolları ararlar. Tırnak yemeye başlayan çocuklarda bu alışkanlığın görülmesinin nedenleri neler olabileceğini sizler ve çocuklarınız için araştırdık. Pekala tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı? İşte tırnak yemenin nedenleri…

Toplum içerisinde büyük küçük demeden ne yazık ki çabucak hemen herkesin ya kendisinde ya da etrafında karşılaştığı bir sorun olan tırnak yemek alışkanlığı, bilhassa de 3-4 yaş kümesinden itibaren kendini gösterebiliyor. Biz yetişkinlerin bile alışkanlık haline getirebildiği tırnak yeme durumu genelde gerilime bağlı olarak ortaya çıkar. Yetişkinlik devrinde imtihan gerilimi, ayrılık derdi ve şiddet üzere nedenlerden ötürü farkında olunmadan elin ağza gitmesi ile gerçekleşen tırnak yeme durumu, hem sıhhat açısından çok ziyanlı hem de görünüm açısından kişi sağlıklı olsa bile kusurlu görünüme yol açar. Yetişkinlik ve çocukluk periyodunda görülen tırnak yeme alışkanlığı, erkeklere göre kızlarda daha sık görülür. Pekala şahıstan şahsa değişebilen bu alışkanlıkta tırnaklar neden yenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı? Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Tırnak yemenin tesirli tahlilleri…

Davranış bozuklukları olarak tanımlanan tırnak yeme alışkanlığı, çocukluk periyodunun bir kesimi olduğunda yetişkinliğe nazaran daha sıkıntı ve geç bir müddette tahlile kavuşabiliyor. Mesken içerisindeyken anne ya da baba çocuğunun tırnağını yediği fark ettiği vakit önlemek hedefli eline hafif vurabilir. Lakin bu halde davranmak sorunu halletmekten çok dikkat çekmek için daha fazla elini ağzına getirmesine sebep olabilir.

Çocuğun tırnak yediği fark edildiği vakit öncelikli olarak altında yatan ruhsal sorunun çözülmesi gerekir. İmtihan geriliminde olan bir çocuk gerilimden ötürü elini sık sık ağzına getirebilir. Bunun için yapılabilecek en mantıklı şey imtihan gerilimi problemini ortadan kaldırmaktır.

OKUL PERİYODUNDA TIRNAK YEME SORUNU

Okul devrindeki bir çocuğun sınıf arkadaşlarında tırnak yiyen biri varsa onları kendilerine rol model alıp bir mühlet sonra kendisi de tırnaklarını yiyebilir. Başından geçen bir olayda çocuğun tırnak yemesine sebep olabilir. Mesela; boşanma, ilgisizlik, kardeş kıskançlığı ya da büyük yaşlarda görülen imtihan gerilimi üzere faktörler tırnak yemeyi tetikliyor. 

TIRNAK YEMEYE İTEN SEBEPLER

Bırakılması gereken makus alışkanlıklardan birisi olan tırnak yeme, insan sıhhatini riske atıyor. Hasebiyle tırnak yiyen bireylerin bir an evvel bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor. Pekala tırnaklar neden yenir? İşte araştırmalarla kanıtlanmış tırnak yeme nedenleri…

1- Yapılan araştırmalar, ruhsal olarak rahatlamaya çalışmalarının bir yansıması olduğu için bireyler gerilimli yada baskı altındayken tırnak yeme eğilimi gösteriyor.

2- Bir öteki araştırma, kişinin tırnak yeme alışkanlığının geçmiş vakitlerde yaşanan kimi olaylardan etkilenerek tırnak yeme alışkanlığına başlamış olabileceğini gösteriyor.

3- Uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığı olan şahıslar üzerinde yapılan araştırmalar bireylerin, ailesinde de bu alışkanlığa sahip en az bir kişi olduğunu gösteriyor.

4- Gerilimli, dertli ve telaşlı vakitlerde tırnak yeme alışkanlığına daha sık rastlanıyor.

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

– Çocuk elini ağzına getirdiği vakit kelam ile ikaz etmek yerine dikkatini farklı bir yere çekmek için öteki bir yere yönlendirilebilir.

– Tesbih ağacı yağını tırnaklara sürüp üzerinde kurumasını bekleyin. Farkında olmadan tırnağını ağzıan getirdiğinde gelecek olan acı tattan ötürü tırnak yemeyi bırakacaktır.

– Tırnak yeme davranışı esnasında farkındalığı arttıran tabirlere yer verilebilir.

– Rastgele bir zahmeti olduğu vakit rahat bir biçimde ailesine açabilme itimadı verilmelidir.

– Tırnak yemeyi tedbire gayeli üretilmiş ojeler sürülebilir.

– Kulağa komik gelebilir lakin yara bantlarını tırnak bölgesine kapatıp elini ağzına getirmesi önlenebilir.

– Tek bir acı kabağı kase içinde güzelce ezdikten sonra suyunu çıkartıp çocuğunuzun tırnaklarını bu suya değdirmesini isteyin.

”Acı ojeler tırnak yemeyi sahiden önlüyor mu?” haberini okumak için

admin

Akın Akınözü askerden döndü! Bakın birinci ne yaptı…

Previous article

Karaca’dan neler alınır? Karaca’dan alışveriş yapmanın püf noktaları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir