Uncategorized

Kayıp yahut çalıntı telefonlar nasıl bulunur? Teklif ve yolları…

0

Telefon çalınması yahut kaybedilmesi durumunda gelişen can sıkıcı vakitler herkesin malumu. Bu nedenle Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Konseyi telefon hırsızlıkları konusunda kimi ayarlamalar yapılmıştır. Telefonunuz kaybolduğunda yahut çalındığında hangi yollara başvurulmalıdır? İşte,bilinmesi gerekenler…

Gün geçmiyor ki bir telefon hırsızlığı daha olmasın yahut telefon kaybolmasın. Kayıp yahut çalıntı üzere nedenlerden ötürü telefonsuz kalmak hayli can sıkıcı bir durumdur. Şahsî bilgilerin yahut çeşitli detayların koruma edildiği telefonlar, her şartta inançlı bir formda kullanılmayı hak ediyor. Muhtemel bir kayıp yahut çalıntı durumunda neler yapılmalıdır? İzlenecek yol nasıl olmalıdır? Telefon çalındıktan sonra nasıl ispatlanmalıdır? Haberimizle alakalı tüm ayrıntıları alt sayfa içeriğinde bulabilirsiniz…

KAYIP VE ÇALINTI TELEFONLAR İÇİN NE YAPILMALI? 

– BTK uygulamasını kullanmanızı öneririz. Tüm telefonlar için (Android telefon yahut değil yahut tabletler) geçerli olan bu uygulamayı bulundurarak olumsuz şartları garanti altına alınız. Telefonunuz çalındıktan sonra Bilgi ve İhbar merkezlerine müracaat yapılması gerektiğini belirten BTK, daha sonra GSM operatörleriyle bağlantıya geçer.

– BTK Tarafından hırsızlık durumlarında kendileri ile bağlantıya geçmelerini talep eden telefon sahiplerine 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralarından online hizmet veriyor. Bu numaraları arayarak durum hakkında bilgi aktarabilirsiniz.

– Telefonunuz çalıştıktan sonra BTK ile bağlantıya geçmenizin akabinde BTK, GSM operatörleri ile irtibata geçerek verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit edilmektedir.  Bilgileriniz doğrulandığı taktirde aygıtınızın haberleşme imkanı kesilir. Başlatılan yasal süreçlerin akabinde http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak IMEI Sorgulamalarında bu aygıtla ilgili “YASAL İHTAR IMEI numaralı aygıt ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” yer alan ikaz sürecinin ardından aygıtınız ile ilgili yapılan süreçlerin ne durumda olduğunu tespit edecek ve tıpkı vakitte aygıt oburu tarafından el konulduysa aygıtın çalıntı olduğunu öğrenecektir.

– Haberleşmeye kapatılan telefonunuzu bulduğunuzda savcılık tarafından resmi yazışmalar sonucunda BTK telefonun açılmasına tekrar yol gösterecektir.

admin

Genç gösteren kıyafet hileleri

Previous article

Gebelerin güneşlenmesi ziyanlı mı? Sağlıklı ve süratli bronzlaşma prosedürleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir