Anne ve ÇocukCilt Bakımı

Güneş koruyucu kremler nasıl seçilmeli? Çocukları güneş çarpmasından korumak

0

 

Çocukları güneş çarpmasından korumak

Saatlerce güneş altında veya güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde güneşte kalan çocukları bekleyen en çok dikkat edilmesi gereken tehlike güneş çarpmasıdır. Sorumlu birer ebeveyn olarak çocuğunuzda güneş çarpmasına karşı alabileceğiniz tedbirlerle doğabilecek sağlık problemlerini engelleyebilirsiniz.

Peki çocukları güneş çarpmasından korumak için ne gibi önlemler almalısınız? Bebek ve çocuklar için güneş koruyucu krem seçerken nelere dikkat etmelisiniz?  İşte bebek ve çocuklarda güneş çarpması konusunda dikkat edilmesi gereken konular…

Yaz aylarının gelmesiyle bir arada kavurucu ve bunaltıcı sıcak havalar görülmeye başladı. Durum böyle olunca okulların da tatile girmesini fırsat bilen aileler, hoş bir tatil planını, tatilinin kabusa dönüşmemesi için dikkat etmeleri gereken önemli ipuçları var. O da; güneş çarpması!

Parklarda, oyun bahçelerinde hatta evinizin bahçesinde oradan oraya koşuşturacak olan ya da deniz kenarlarında saatlerce güneşin altında olacak olan çocuklarınızı güneş çarpmasından koruyabilmek için dikkatli olmanız ve bazı önlemler  almanız gerekecektir. Bebek ve çocuklar güneş çarpmasından nasıl korunmalıdır? Güneş çarpması belirtileri nelerdir, nasıl müdahale edilmesi gerekir? İşte bu soruların cevapları…

 Bedenin gerekli gördüğü D vitamini gereksiniminin karşılanması için oldukça önemli olan güneş ışınları çok değerli bir kaynak olsa da uzun müddet altında kalındığı vakit çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Küçük çocuklarda, yeni doğan bebeklerde ve 5 yaş üstü çocuklarda güneş çarpması çok önemli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Saatlerce veya uzun süre sıcak altında duran ya da sıcak havalarda hareketlilik sonucu oluşan yorgunluk ve koma hali güneş çarpmasının işaretidir. Güneş çarpması erken fark edilmediğinde beyin kanaması, böbrek ve kalp yetmezliği üzere kalıcı hasarlar oluşturabilir, hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. İşte bu önemli sebeplerden dolayı Çocukları güneş çarpmasından korumak oldukça önemli.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA KORUYUCU GÜNEŞ KREMLERİ NASIL SEÇİLMELİDİR?

Yetişkin bir insandan daha hassas ve ince yapılı bir cilt yapısına sahip olan çocuklarda ailelerin kesinlikle dikkat etmesi gereken şey güneşten koruyan, iyi bir krem sürmektir. İçerisinde mineral filtre bulunduran fakat anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir. Güneşe çıkmadan en az 15 dakika evvel koruyucu kremi sürmeniz, çocuğunuzun güneş ışığı alan tüm bölgelerine uygulamanız gerekir.

Güneş kremi sürülse dahi içinde kimyasal filtre varsa krem sürmenin hiçbir manası kalmaz, tersine alerji riski daha çok olacaktır. Çok açık ciltli, renkli gözlü ve 1 yaşından küçük bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri, koyu ciltli ve esmer çocuklarda 30 faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir. En sağlıklı koruyucu güneş kremi doktorunuz tarafından verilen veya önerilendir!

GÜNEŞTEN KORUYAN KREM SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1.  Yaş düzeyine uygun eserler kullanılmalıdır.
 2.  Ağır ölçüde güneş ışınına maruz kalacak olan çocuklarda kullanılacak olan eserde fizikî koruyucunun bulunmasına dikkat edilmelidir.
 3. Beden ve yüz bölgelerinde tıpkı eserler kullanılmamalıdır. Bedende kullanılan kremi çocuğunuzun yüzüne sürerseniz birtakım lekelenmeler görülebilir.
 4. 30-50 ortası gözetici faktör kafidir.
 5.  Güneş hami kremini çocuğunuz güneş gördüğünde değil, güneş görmeden yarım saat evvel sürmelisiniz.
 6. Günde 1 kez sürmek yerine 2 saatte bir hami krem kullanmalısınız.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • 40 derece yahut üzeri beden sıcaklığı,
 • Zihinsel durum ya da davranışsal bozulma,
 • Terlememe,ciltte kızarıklık, sıcaklık ve kuruluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kalp atışının süratli atması
 • Baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Kas krampları ve ağrıları güneş çarpmasının belirtilerinden bazılarıdır.

BEBEK VE ÇOCUKLAR GÜNEŞ ÇARPMASINDAN NASIL KORUNMALIDIR?

– Kullanılan birtakım güneş kremleri cilt alerjilerine yol açabileceğinden ötürü kullanmadan evvel test edilmelidir. Şu şekilde test edebilirsiniz; Güneş kremini uygulanacak günün bir gün öncesinde çocuğunuzun kolunun küçük bir yüzeyine sürüp yara bandıyla kapatın. Sonraki gün dışarı çıkıldığında yara bandını çıkartın. 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik yahut kaşıntı hissedilmiyorsa test edilen o güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir. bir evvelki yıldan kalan güneş kremleri ise katiyetle kullanılmamalıdır.

– Güneş ışınlarının tamamen dik geldiği 10.00-16.00 saatleri ortasında muhakkak güneşe çıkılmamalıdır. Hava bulutlu bile olsa güneş kremi sürülmesi tavsiye edilmektedir.

– Bol bol sıvı tüketmesini sağlayarak bedenin susuz kalmasını önlemelisiniz.

– Çocuğunuza açık renkli ve ince kıyafetler giydirmelisiniz.

– Başına güneş geçmemesi için şapkayı ve gözlüğü eksik etmemelisiniz.

– Orta sıra çocuğunuzun ya da bebeğinizin başını suyla ıslatıp serinlemesini sağlamalısınız.

admin

Evde oyuncak nasıl yapılır?

Previous article

Çocukların hızlı ve kolay öğrenebileceği eğitici okul öncesi müzikler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir