Anne ve ÇocukSağlık

Epidural (normal) doğum nedir? Ağrısız doğum nasıl yapılır?

0

Doğum psikolojisi ve kaygısıyla karşı karşıya olan anne adaylarının içini rahatlatan epidural, günümüzde oldukça bilinen bir doğum yöntemidir. Anne adaylarının doğuma karşı ön yargısını kıran epidural (normal) doğum nedir? Epidural doğum usulü nasıl gerçekleşir? Epidural doğumun avantajları ve riskleri neler? İşte epidural doğum hakkında bilinmesi gerekenler…

Doğum vakti yaklaştıkça tasası artan anne adayların kimileri her ne kadar bebekleri için en sağlıklı formülü uygulamak istese de etrafındakilerin acı deneyimlerini duyup onlardan etkilenebiliyor. Tasa ve endişeleri nedeniyle olağan doğumdan vazgeçip sezaryen isteyen anne adayları, sezaryen sonrası çekecekleri dikiş ağrılarını bilseler olağan doğuma karşı bu kadar ön yargılı olmazlar. Şayet anne adayında ya da bebekte bir sıhhat sorunu yoksa uzmanların üstüne basa basa tavsiye ettiği en sağlıklı ve doğal prosedür olağan doğumdur. Bu tekliflere karşın olağan doğum tasası devam eden anne adayları için tanınan bir prosedür daha var! Olağan doğum ile sezaryen doğumun birleşiminden oluşan epidural formülün uygulanmasıyla pek çok anne adayı telaşı daha az bir halde doğuma giriyor.

Pekala ağrısız doğum (Epidural) nasıl olur?

Epidural formülün sezaryen doğum yolundan farkı sezaryende uygulanan genel anestezi yerine bölge anestezisi tercih edilir. Tıpkı olağan doğumda olduğu üzere tekrar bebek olağan bir biçimde yani karındaki kesiden çıkartılmadan dünyaya getirilir. Epidural prosedürün tercih edilmesiyle anne adayı dokunmayı ve baskıyı hisseder lakin ağrıyı yaşamaz.

EPİDURAL (NORMAL) DOĞUM METODU NEDİR? EPİDURAL DOĞUMUN YARARLARI NELER?

Doğum yapacak olan anne adayının ağrı eşiği düşükse ya da kendisini doğuma hazır hissetmiyorsa epidural yolun tercih edilmesiyle doğum gerçekleştirilebilir. Epidural tercih edilse bile hiçbir şey olmamış üzere doğumhaneden çıkması beklenilemez. Elbette biraz hissedecek, hissedecek ki ıkınmayla birlikte bebek daha kolay çıksın. Anne adayının belinden özel bir iğne yapılır ve omuriliğe yerleştirilen kateterden anestezik unsur verilir. Bu sayede belden aşağısı uyuşacak ve ağrı hissedilemeyecek hale gelecektir.

EPİDURAL DOĞUM NASIL YAPILIR?

Doğum anı şiddeti kasılmalarla bir arada bebeğin kanalda ilerleyip dışarı çıkar. 3 evrede gerçekleşen doğumdaki evreler; açılma, bebeğin çıkışı ve halas yeni plasentanın çıkışıdır. Hipnoz, akupunktur, aromaterapi, nefes alıştırmaları üzere çeşitli formüller doğum sancısını azaltmak için tercih edilebilse de en tesirlisi epiduraldir.

EPİDURAL (PRENSES DOĞUM)’UN YARARLARI VE RİSKLERİ NELER?

– Anne adayı şuuru yerindeyken bebeğinin dünyaya geliş mucizesine an ve an şahit olabilecek.

– Birtakım nedenlerden ötürü olağan doğum yapamayan anne adayları sezaryen yapsa bile bebeğini doğar doğmaz görebilecek.

– Ağrısız bir halde doğum yapma imkanı sunar.

– Kilosu çok olan bayanlar için sıkıntı bir biçimde gerçekleştirilir.

– İhtimali az da olsa cilt enfeksiyonu görülebilir.

– Epidurali tercih eden bayanların en yaygın karşılaştıkları sorun tansiyon düşüklüğüdür.

admin

Ek besin dönemine giren bebekler için pratik tarifler

Previous article

Bebekler için pratik pirinç unlu mama tarifi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir