Uncategorized

Hamilelikte zencefil ziyanlı mıdır? Hamilelikte zencefil tüketimi ve yararları

0

Anne adaylarının başlarını en çok karıştıran mevzularda biri de hamilelik esnasında zencefilin tüketilip tüketilmemesi gerektiğidir. Pekala, hamilelikte zencefil tüketilmeli mi? Zencefil çayı gebeler için ziyanlı mı? Zencefil hamilelikte ne kadar tüketilmeli? İşte hamilelik sürecinde zencefil tüketimiyle ilgili merak edilenler ve cevabı…

Geçmiş devirlerden günümüze uzanarak birçok kederin devası haline gelen zencefil, olağan vakitlerin dışında hamilelik sürecinde tüketildiği vakitte sıhhat açısından epeyce yarar sağlıyor. Halk ortasında dolaşan söylentilere nazaran gebeyken zencefil tüketmenin bebek için sakıncalı olduğu istikametinde olsa da uzmanlar, zencefil tüketiminin başta bulantılar olmak üzere hamilelik şikayetlerinde birçok soruna âlâ geldiğini söylüyor. Burada dikkat edilmesi gereken en temel konu; gün içerisinde alınan ölçü ve tazeliğidir Şifa deposu olan bu bitkiyi yemeklerin içinde ya da çay halinde tüketebilirsiniz. Pekala hamilelikte zencefil tüketiminde öbür nelere dikkat edilmeli? İşte karşılığı…

HAMİLELİKTE ZENCEFİL TÜKETMENİN YARARLARI NELER?

Her anne adayında tıpkı olmasa da çoklukla birinci üç ayda görülen mide bulantılarına karşılık zencefil tüketimi tam bir ilaç niteliğindedir. Bir bardak kaynar suyunun içine yarım tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin. 10 dakika sonra süzdükten sonra 2 fincanı aşmayacak biçimde tüketerek mide bulantısı sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıyeten hamileliğe bağlı görülen mide ekşimesini önlemek için asitlerle savaşır. Bunun için yapacağınız şey taze zencefil ve şekeri yahut ballı dilimle yapılan çayı yudumlamaktır. Pekala hamilelikte zencefilin öbür faydaları neler? Hamilelikte zencefilin nelere yeterli geldiğini şu formda sıralayabiliriz:

– Rahim içindeki bebek için kâfi ölçüde kan akışını dayanaklar.

– Yemek sonrası sindirimi sıkıntı olan besinlerin daha güzel ve tesirli sindirilmesine yardımcı olur.

– Sırt ve boğaz ağrısı için zencefil yatıştırıcı görevi görmektedir.

– Hamilelikteki yüksek kolesterol düzeylerini düşürür.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Yatıştırıcı özelliği sayesinde hamilelikte oluşabilecek mide yanmalarının önüne geçer.

– Glikoz düzenleyici özelliği sayesinde kan şekerini istikrarda meblağ.

– Hamilelikte alınan kiloların tesiriyle oluşan yorgun kasları rahatlatır.

ZENCEFİL FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE ZİYAN VERİR Mİ?

– Kan basıncı ya da kan pıhtılaşması için ilaç kullanıyorsanız uzman onayı almadan tüketmeyin.

– Her gün 2 fincandan fazlası erken doğuma ya da düşüğe neden olabilir. Ölçüyü kaçırmamakta yarar var.

– Birçok yararının bulunmasına karşın hamilelikte ve emzirme periyodundaki bayanlarda zencefil çayı kullanımı uzmanların tartıştığı hususlardandır. Tabip onayı almadan tüketmeyin.

ZENCEFİL ÇAYI NASIL YAPILIR?

GEREÇLER:

1 tane zencefil

Bal yahut limon

Su

YAPILIŞI:

Taze zencefilin kabuklarını güzelce soyduktan sonra ince ince dilimleyin. Lif bakımından varlıklı olan zencefilden tam manasıyla yararlanabilmek için liflere paralel kesin. Kişi başı kadar su kaynatıldıktan sonra her çay bardağı kadar su için 4-5 zencefil dilimi ek edin. 10-15 dakika dinlendirip isteğe nazaran bal yahut limon ekleyin.

Afiyet olsun…

admin

İstanbul’da enfes dondurma yerleri

Previous article

Hametan krem ne işe fayda? Hametan krem nasıl kullanılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir