Uncategorized

Hamilelikte suyun gelmesi nasıl anlaşılır? Doğum ne vakit başlar?

0

Hamilelik periyodunun sonlarına hakikat görülen suyun gelmesi durumu doğumun olağandan daha erken görüleceğinin habercisidir. Pekala anne adaylarında su neden gelir? Hamilelikte suyun geldiği nasıl anlaşılır? Suyun gelmesi ile vajinal akıntının farkları neler? Hamilelikte suyun gelmesi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler haberimizde!

Anne adaylarının doğuma yaklaştığı haftalarda yaygın olarak görülebilen ‘suyun gelmesi’ ya da ‘zarın erken yırtılması’ sorunu, erken doğumun en değerli sebeplerinden biridir. Çoğunlukla 38. haftadan sonra meydana gelen bu durum vaktinde doğacak olan bebekler için badire oluşturmaz iken prematüre bebeklerde birtakım sıkıntılara neden olabiliyor.

HAMİLELİKTE SUYUN GELMESİ NEDİR? NASIL MEYDANA GELİR?

Anne karnındaki bebeğin amniyon kesesinde yer aldığı sıvı, bebeği içinde yüzüyormuş üzere göstererek rahat hareket etmelerini sağlar ve kas gelişimlerine yardımcı olur. Doğum sırasında yırtılması beklenen amniyon kesesindeki zarların, erken periyotta yırtılmaya başlaması sonucunda akan amniyon sıvısı ‘suyun gelmesi’ olayıdır. Anne adaylarının su olarak gördüğü şey, aslında amniyon sıvısıdır.

”DOĞUMUN KOLAY GEÇMESİ İÇİN OKUNABİLECEK DUALAR” İÇİN TIKLAYIN

SUYUN GELDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Her anne adayında tıpkı formda su gelmez. Bazılarında apansızın gelir iken bazılarında hafif akıntı üzere gelir. Suyun gelme biçiminin değişkenlik göstermesi zarın yırtılmasına bağlıdır. Zar rahmin üstünden yırtılırsa sıvı seyrek ve yavaş gelir. Anne adayı bacaklarının ortasından gelen sıvıyı akıntı ile karıştırabilir.

Devamlı olabileceği üzere makul vakitlerde da gelebilen sıvıya kasılmalar eşlik ediyorsa hazır olun doğum vakti geliyor demektir!

”AYAKTA DOĞUM NASIL YAPILIR?” ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

SUYUN GELMESİ İLE AKINTI FARKI NASIL AYIRT EDİLİR?

Bedeninde ıslaklık hisseden anne adaylarının bu akışkanlığın akıntıdan mı yoksa suyun gelmesinden mi kaynaklandığını anlamaları için kimi özelliklere dikkat etmesi gerekir. Akıntı ne kadar ağır olursa olsun asla bacağa su dökülmüş üzere hissettirmez.

Amniyon sıvısının gelmesi ile sonuçlanan suyun gelmesi durumunda ise birebir olağan su üzere berrak ve akışkandır. Şayet bebek kakasını yapmışsa koyu kahve ya da yeşil renkleri de gözlemlenebilir.

SU GELDİKTEN NE VAKİT SONRA DOĞUM GERÇEKLEŞİR?

34. haftadan evvel gelen su, doğumun erken vakitte meydana geleceğini gösterir. Suyun gelmesini takip eden 2 gün içinde doğum gerçekleşecektir. Suyun geldiğini fark ettiğiniz an hekiminize gitmek en gerçek yol olacaktır. Hastanede yapılan tetkikler sonucu tabip doğum vaktinin geldiğini haber verirse anne adayına yapay sancı vererek 24 saat içinde doğumun gerçekleşmesini sağlar.

admin

28 Haziran 2019 vizyona giren sinemalar

Previous article

‘İlk kez dönmedin…’ Müzikçi İzel toplumsal medya hesabından paylaştı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir