Uncategorized

Hamilelikte sirkeli su içilir mi? Hamilelikte elma sirkesi tüketimi

0

Elma sirkesinin sıhhat açısından ne kadar şifa dolu olduğunu bilmeyen yoktur. Pekala elma sirkesinin bu mucizevi tesirinden gebelerde yararlanabilir mi? Hamilelik devrinde elma sirkesi içilebilir mi? Elma sirkesinin hamilelikteki yararları neler? İşte hamilelikte elma sirkesi kullanımı…

Hamilelik devrindeki bayanların kendilerinin ve karınlarındaki bebeklerinin sıhhati için kimi besinlerden uzak durması gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek günahsız görünen fakat ziyanlı olan birtakım besinler tüketilirse bebek ve anne adayı tehlikeye girebilir. Eski devirlerden beri sıhhat hedefli kullanılan elma sirkesi birinci evvel fermente edilir, daha sonra asetik aside dönüştürülerek ezilmiş elmalardan yapılır. Hem sıhhat açısından şifa dolu olan hem de kilo vermeye yardımcı olan elma sirkesi, anne adaylarında tüketilip tüketilmemesine dair araştırmalarda kesin bir data bulunmasa da pastörize edilmiş elma sirkesinin tüketilebileceği ön görülmüştür. Elma sirkesi pastörize edilmeden tüketilmemelidir.

Dışarıdaki bakkal ve marketlerdeki elma sirkelerinin birden fazla pastörize edilmiş haldedir. Bu süreç beden için sakıncalı olabilecek bakterilerin uzaklaşması için sirkenin ısıtılması ile gerçekleşir. Isıtılmayan sirke yani pastörize edilmeyen elma sirkesi, bebekte ve anne adayında birtakım ıstırapları beraberinde getirebilir. Elde edilen bilgiler pastörize edilmiş elma sirkelerinin hamilelikte tüketilebileceğini belirtirken hekim onayı almadan kullanmamakta yarar vardır. Şayet rastgele bir sakınca görülmezse hamilelikte elma sirkesi içilebilir.

HAMİLELİKTE ELMA SİRKESİNİN YARARLARI NELER?

Elma sirkesinin içindeki asetik asit, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin tesirini azaltmak ve kandaki glikoz düzeylerini nötralize etmeye fayda. Pastörize edilmiş elma sirkelerinin hamilelik devrindeki faydalarını ise şu halde sıralayabiliriz:

1-  Bilhassa de birinci üç ayda görülen mide bulantılarını önlemek için elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Mide bulantılarının önünü alabilmek için ılık elma sirkesine bezi sokun daha sonra sıkın. Akabinde bezi midenin üst kısmına yerleştirin. Bez soğudukça tıpkı hareketi tekrarlayın.

2- Kandaki glikoz düzeyini eşitleyerek istikrarda kalmasına yardımcı olur.

3- Hamileliğin birinci 6 aylık devrinde görülen mide ekşimesi, bebeğin sindirim sistemine uyguladığı baskı yüzünden ortaya çıkar. 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak suya karışması ile mide yanmaları azalabilir.

4- Anne adayının burnunun tıkanması ile uyku sorunları görülebilir. Bunun için bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak sıcak su ile karıştırıp sinüsleri açabilirsiniz. 

admin

İtimat Bana’da Müge Anlı’yı sıkıntıdan çıkaran yarışmacılar

Previous article

Bıyık bölgesindeki kararmalar nasıl geçer? Dudak üstü kararmalarına kesin tahlil

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir