Uncategorized

Hamilelikte sağlıklı nasıl beslenilir? Gebeler ne yemeli, mide kazıntısı nasıl geçer?

0

Anne adaylarının günlük hayatında beslenme rutini haline getirebileceği sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin tüyolarını sizler için araştırdık. Hamilelikte hem anne adayının hem de bebeğin düzgün olması için kimi besinlerden uzak durmak gerekirken kimilerini tüketmeye gereksiniminiz olacaktır. Bizde bu besinleri sizler için derledik. Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Gebeler için sağlıklı beslenme listesi nedir? Hamilelikte mide kazıntıları nasıl geçer? Bilinmesi gereken bilgiler…

Günümüzde sağlıklı ve rahat bir hamilelik periyodu için beslenmenin ne kadar değerli olduğu çabucak hemen herkes tarafından bilinir. İki canı bir vücutta taşıyan anne adaylarının beslenme konusunda dikkat etmesi gereken birtakım temel kurallar vardır. Hem hamilelik şikayetlerinin artmaması hemde bebeğinin gelişimi için sağlıklı ve kaliteli besinlere öncelik vermek gerekiyor. Hamilelikte gereksinim duyulan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin alınabilmesi için çeşit çeşit beslenilmelidir. Sağlıklı beslenmenin yapı taşı olan zerzevatları bile kendi için çeşit çeşit tüketebilirsiniz. Hamilelik periyodunda görülen sık acıkma hissiyatı için orta öğünlerin ihmal edilmemesi değerlidir.

Ana öğünlerden yaklaşık 2-3 saat sonra aslında mide kazıntıları kendini gösterecektir. Sık lakin az olmak üzere 5 öğün tüketilmesi gereken hamilelikte besleyici pahası fazla olup düşük kalorili yiyecekleri yemelisiniz.

HANGİ BESİNLER MEYDANA ÇIKMALI, HANGİLERİ RAFTAN KALDIRILMALI?

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı, beyaz pirinç yerine kepekli, kahverengi pirinç, hazır meyve suları yerine doğal sıkım meyve suları tercih edilmelidir. Yağı ve şekeri en az düzeyine indirmeniz sıhhat açısından kıymetlidir. Sağlıklı yağları tüketmeye devam edebilirsiniz. Sık sık ve azar azar yemeye dikkat etmelisiniz. İlenmiş besinler yerine büsbütün doğal besinlere yer vermelisiniz. Anne sütünden sonra en faydalı protein kaynağı olan yumurtayı haşlayarak tercih edebilirsiniz.

Haşlama sevmiyorsanız 1 adet yumurtanın hepsini 2. yumurtanın beyazı ile omlet yapabilirsiniz. Kahvaltı için pek ülkü bir yiyecektir. Bu esnada en az 3 dakika, en fazla 10 dakika pişirmelisiniz, ötesi ziyanlı olabilir. Çiğ ya da az pişmiş yemeklerden uzak durmalısınız.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan peynirlerden sert olanları yumuşaklara nazaran daha çok kalsiyum barındırır. Münasebetiyle tercihinizi sert olanlardan yana kullanmalısınız. Hamilelikte en çok muhtaçlık duyulan Folik asit ile demir gereksiniminden kepek kullanımı demir emilimini azaltacağı için önerilmemektedir.

Yemek ortasında çay ya da kahve içme alışkanlığınız varsa en az 1 saat beklemelisiniz. Kavrulmuş kuruyemişler E vitamini içeriğini düşürecek ve tuz tüketimi ile bir arada ödemi arttıracaktır.

HAMİLELİKTE MİDE KAZINMALARI NASIL GEÇER?

Anne adaylarına birden gelen açlık krizlerini denetim altına alabilmek için şu teklifleri deneyebilirsiniz:

Az fakat sık yemek mide boşluğunu önleyeceğinden beraberinde gelecek olan mide bulantısının da önüne geçer.

Günlük almanız gereken sıvı ölçüsünü karşılamayı ihmal etmeyin. 

Çeşnili ve fazla yağlı yiyecekler daha çok açlık oluşturacağı için bu besinlerden uzak durun.

Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere nazaran zerdeçal ya da keten tohumu üzere kürler açlık krizlerini bitirir. Sağlıklı ve doğal kürler deneyebilirsiniz.

HAMİLELİKTE SAĞLIKLI BESLENME LİSTESİ

KAHVALTI:

1 tane yumurta

2 dilim sert peynir

5 tane zeytin ya da 3 tam ceviz içi, domates ve salatalık üzere yeşillikler özgür.

Çay, kahve ya da süt

Reçel yahut bal

ORTA ÖĞÜN:

Bir porsiyon kadar meyve

Kefir ya da yoğurt

ÖĞLEN YEMEĞİ:

Tavuk, kırmızı et ya da balık

Kuru baklagil

Zerzevat, salata

ORTA ÖĞÜN:

Bir porsiyon kadar meyve (Yoğurtla beraber)

Grisini ile beyaz leblebi (Kusma şikayetleri için)

Kuru meyve (Süt ile birlikte almayın)

AKŞAM:

Mesken imali çorba

Zeytinyağlı yahut kıymalı zerzevat

UYUMADAN EVVEL:

1 bardak ılık süt.

admin

Gargamel’i oysaki Kurtlar Vadisi’nin yıldız ismi seslendiriyormuş!

Previous article

ABD’li oyuncu Cameron Boyce 20 yaşında vefat etti!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir