Uncategorized

Güneş yanığı nasıl geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay tahliller

0

Yaz aylarının coşkusuna ve gücüne kendimizi kaptırdığımız, deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini doyasıya çıkardığımız sıcak günlerde güneş ışınlarının ziyanlı etkenlerine çok maruz kalmamız nedeniyle bedenimizin kimi bölgelerinde güneş yanıkları meydana gelebilir. Hem ağrılı hem de acılı bir süreç olan güneş yanıklarını meskende kısa müddette kolay bir halde geçirmenin formüllerini sizlerle paylaşıyoruz.

Hava sıcaklıklarının artması ve yaz mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte tatil dönemi açılmış oluyor. Uzun ve şiddetli geçen soğuk havaların sonrasında çabucak kendinizi deniz, kum, güneşin tadını çıkaracak keyifli bir tatil planı yaptıysanız güneş yanıkları da kaçınılmaz olacaktır.Güneş yanığı derinin güneş ışığına kısa müddette ve ağır olarak maruz kalması sonucu oluşan deri rahatsızlığıdır. Uzun müddet güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; ciltte evvel kızarıklık, daha uzun periyodik hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar, 24 saatte azamiye ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur, güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz.

İleri derecede güneş yanığınız varsa cildinizde kabarcıklar oluşmuş demektir. Güneş yanığı kabarcıklarını patlatmak bu bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Şayet kabarcıklar bizatihi patlamışsa bu sefer bu bölgeyi pak tutmak gerekir. Bunun içinde burayı sargı beziyle kapatmak uygun olacaktır.

 Ilık su ile duş almak yanıklarını yumuşatır ve alevli halinin giderilmesine yardımcı olur. Karbonat ve lavanta esansiyel yağları, ısıyı düşürücü tesire sahiptir ve iltihabı yatıştır. Aloe vera jelini ince bir katman halinde yanık bölgelerini sürebilirsiniz.

– Güneş yanıklarının su toplaması halinde enfeksiyon kapmasını önlemek için ekinezya çayı kullanabilirsiniz. Soğuk siyah çay, güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilir.

Dilimlenmiş soğuk salatalık güneş yanığı oluşan bölgelere gezdirilirse güzel gelecektir. Bir poşete buz doldurup yanık oluşan bölgelerde gezdirebilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞINA ZEYTİNYAĞI

Çabucak çabucak tüm yemeklerimizde kullandığımız zeytinyağı, güneş ışınlarına maruz kalan ve yalnızca bu yüzden kuruyarak, gerilen cildimizi nemlendiriyor ve güneş yanıkları yüzünden acı çekmemizin önüne geçiyor. Bir yandan da cildimizi yumuşatan zeytinyağı, güneş yanıklarının cildimize yerleşerek, yanık izlerine dönüşmesini engelliyor.

Güneş yüzünden cildinizde kızarıklık ve kurulukların belirmeye başladığını fark ettiğiniz anlarda cildinize bir ölçü zeytinyağı sürün ve üzerini pak bir bez ya da havlu yardımıyla örtün. 10-15 dakika boyunca bu formda bekleyin.

GÜNEŞ YANIĞINA YOĞURT

Tam manasıyla vitamin ve mineral deposu olan, birebir vakitte pek çok hoşluk maskesi tanımında yer alan yoğurt, öteki yanıkların tedavisinde olduğu üzere güneş yanıklarının tedavisi kelam konusu olduğunda da son derece işe yarıyor. Cildi yatıştıran ve cildin ferahlamasını sağlayan yoğurt, güneş yanıklarının yol açtığı acıyı da hafifletiyor.

Buzdolabında yeterlice beklettiğiniz bir kase yoğurdu cildinizde bulunan güneş yanıklarının üzerine sürerek ve 5-10 dakika sonra cildinizi bol suyla durulayarak, güneş yanıklarının daha da makûs bir hal almasını durdurabilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞI ACISINA NE YETERLİ GELİR?

Güneş yanığına zeytin yağı sürmek acının hafiflemesini sağlar.

Güneş yanığı acısına kesin tahlil sistemlerinden biride lavanta yağı sürmektir.

Aloe vera jeli yanık olan bölgeye sürüldüğünde acının hafiflemesini sağlar.

Sallama çay poşetleri yanıkların acısının hafiflemesini sağlar.

admin

Hametan krem ne işe fayda? Hametan krem nasıl kullanılır?

Previous article

Hande Soral asker kardeşinin yanına gitti!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir