Anne ve Çocuk

Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

0

Gebe olup olmadığınızı merak ediyor lakin testi uygulamaya cüret edemeyecek kadar heyecanlı iseniz, çıkan sonuç sevinç ve heyecanınızı ikiye katlayabilir! Artık çabucak hemen herkes tarafından ismi duyulmuş hale gelen hamilelik testlerinin meskende en gerçek halde nasıl yapılacağını ve bu idrar testinin haricinde öbür hangi yollarla gebe kalıp kalmadığınızı öğrenebileceğiniz yolları sizler için sıraladık. Hamilelik için kan testi nasıl yapılrı? Hamilelik testi ne vakit yapılmalı? Konutta hamilelik (idrar) testi uygulama teknikleri…

İster planlı ister plansız olsun adet periyodunuz gecikeli oldukça olmuşsa ve artık bedeninizde kimi değişik belirtilere de rastlamışsanız gebe kalıp kalmadığınızdan şüphelenmeniz pek normal! Bu heyecanlı ve gerilimli bekleyişinizin olumlu ya da olumsuz olmak üzere net bir formda öğrenmek için eczaneden reçetesiz satın alabileceğiniz hamilelik testleriyle gerçek sonuca varabilirsiniz. Bebek sahibi olmak isteyenler ya da anne olmaya kendini şimdi hazır hissetmeyen şahıslar, içlerinde kuşku uyandırıp ortada kalmaktansa merakını gidermek için konutta hamilelik testi uygulayabilir. Yapılması çok kolay olan bu testlerin ne vakit uygulanması gerektiğini ve sonucu nasıl öğrenebileceklerini sizler için araştırdık. İşte hamilelik testinin adım adım uygulanışı…

EVDE HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

BİRİNCİ BASAMAK: Satın aldığınız hamilelik testi çubuğundaki idrar bölmesine idrarınızı yapın. Lakin, idrarı buraya dökmeden evvel biraz idrar akıtmış olmaya dikkat edin.

(Kimi testlerin içinde plastik idrar toplama kapları mevcuttur. Bu kaplara idrar yapıp, çubuğa aktarmak daha kolaydır.)

– Şayet testin yanında kap verilmemişse, idrar örneği talimatlarını çok düzgün okumalısınız. Zira kimi hamilelik testi talimatlarında, idrar bölmesine idrarı 5 saniyeden ne daha fazla, ne de daha az yapmanız belirtilir. Bu esnada kronometreden yardım alabilirsiniz.

– Çubuktaki sembolleri üst bakacak halde çevirdiğinize emin olun.

-İlk çizgi genelde kontrol çizgisidir, C harfi ile sembolize edilen kısımdaki şerit görünüyor ise kontrol işlemini tamamlanmıştır.

-Kontrol çizgisinden sonra Test çizgisi gelir, eğer bu çizgi de görünüyorsa ikisi birlikte hem kontrol sağlanmış olup hem de test işleminin pozitif olduğunu gösterir.

-Eğer her iki çizgi de görünmüyorsa testinizi yanlış yapmışsınız veya örnek idrardan test aleti tam olarak bilgi edinememiştir demektir, bu durumda yeniden hiç kullanılmamış bir test aleti edinip tekrar denemelisiniz.

İKİNCİ EVRE: Plastik kap olan hamilelik testini uygularken; test çubuğunun içine idrar akıtmak için damlalık kullanabilirsiniz. İdrarı 5 ila 10 saniye hamilelik testine akıtın. Kimi markalarda bu mühlet daha farklı olabiliyor dikkat edin!

ÜÇÜNCÜ ETAP: Testin talimatında yazılan müddet boyunca sonucu bekleyin. Sonuç penceresi üst bakacak hizada düz yüzeye test çubuğunu yerleştirin.

Standart süreç ise; 1 ila 5 dakika arasıdır.

DÖRDÜNCÜ KADEME: Sonuçları denetim edin. Talimat kısmında yer alan sembollerin manalarına bakın ve hangi işaretlerin olumlu manaya geldiğini öğrenin.

– Testin ekran bölmesinde tek kırmızı çizgi çıkarsa, hamilelik durumu negatiftir. Şayet iki kırmızı çizgi çıkarsa gebesiniz demektir. Lakin, bu bahsedilenlerden hiçbiri yoksa yeni bir test ile tekrar uygulamalısınız.

HAMİLELİK TESTİ NE VAKİT YAPILMALI?

Evinizde yapacağınız bu testi adet gecikmesi olduğu vakit gecikmeden 14 güm içinde uygulayınız…

KAN TESTİ İLE HAMİLELİK BELİRLEME METODU

Bedendeki kanın bedellerine nazaran yapılan hamilelik testini hastanede çarçabuk uygulatabilirsiniz. Gebe kalmayı öğrenmek isteyen bayanların bu testte arayacağı sonuç HCG hormonunun olmasıdır. Kanda bu hormon varsa gebesiniz, yoksa değilsiniz demektir. Hamilelik için yapılan kan testi konutta yapılan teste nazaran daha net bir sonuç gösterir. Nedeni ise hamilelik hormonunun birinci evvel kanda ortaya çıkması daha sonra bedene yayılmasından kaynaklanmaktadır. (Testler iğne ile yapılmaktadır.)

admin

Tek ve çift yumurta ikizlerinin farkları

Previous article

Kırkı çıkan bebekler hakkında merak edilenler 40 çıkarma hesaplama yöntemi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir