Uncategorized

Domates güvesi nasıl önlenir?

0

Domates güvesi domateslerin en çok maruz kaldıkları problemlerdir. Bilhassa sıcak yaz aylarında tertipli bir bakıma gereksinim duymaktadırlar. Aksi halde tatları yenmeyecek acılıkta olup hem kendilerine hem de size ziyan verebilir. Pekala, domates güvesi nasıl önlenir? Domates güvesine pürüz olmak için yapılması gerekenler nelerdir? İşte, domates güvesini engellemek için bilinmesi gerekenler…

Domates güvesi bilhassa Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok fazla görülmekte ve gün geçtikçe bu bölgelerdeki domates güvesi artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Neredeyse 1 yıl içerisinde gerçekleşen bu yaygınlaşmanın domateslerin kökenine varan ziyanlar verdiği gözlenmektedir. Domates güvesinden kurtulmanın yolları nelerdir? Neler yapılmalıdır? Tahlil yolları nelerdir? Haberimizin içeriğine göz atınız…

DOMATES GÜVESİNE TAHLİL YOLLARI

Domatesleri kullanmayıp kaldırdığınız kutu, sepet yahut kiler üzere ortamlarda koruma ederken kesinlikle üstlere güve kovan sprey sıkınız. Domatesleri yemeden evvel bol suyla yıkamayı unutmayınız.

– Domates güvesi (tuta) için feromon tuzağını kurunuz. Bir feromon kapsülünün tesiri 6 hafta sürmektedir. O nedenle her 6 ayda bir yerine yenisi alınız.

Su tuzağı sayesinde de domates güvelerini yakalayabilirsiniz. 40-60 cm’lik su dolu kapların içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatınız. Kenarlarına, feromon kapsülleri koyunuz. Feromona gelen güveler suya düşerek ölmektedir.

 Çatı biçiminde delta tuzaklar kurunuz. Taban kısmına yapışkan levha yerleştiriniz ve üzerine feromon kapsülü koyunuz. Feromona gelen zaralılar yapışkan levhaya yapışacaktır.

Feromon tuzağını google’da aratarak, ilgili internet alışveriş sitesi sayfalarından satın alabilirsiniz.

admin

Hakan Hatipoğlu’ndan eşine romantik paylaşım!

Previous article

Leblebi nasıl yapılır? Konutta leblebi üretiminin püf noktaları…

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir