Uncategorized

Doğuma girmeden evvel hangi mühletler okunmalı? Kolay doğum için dualar

0

Hamileliğin son periyotlarına gerçek artan telaş ve endişeyle birlikte anne adayının kendini rahat hissetmesi kolay bir doğum için en kıymetli etkenlerdendir. Doğumun rahat ve kolay geçmesi için Kuran-ı Kerim’de geçen müddetlerden okunacak ayetler ise şunlardır…

Yoktan var eden Allah’ın ‘Tekvin’ olarak tanımlanan ‘yaratma sıfatına’ ait en hoş örneklerinden birisi de insanın yaratılışı olan doğum mucizesidir. Bir insanın yaratılış mucizesine adım adım şahit olmak, tanım edilemez bir histir. Birinci kez anne olacak bayanların daha öncesinde başlarına bu türlü bir mucize gelmediklerinden ötürü heyecanlı ve biraz da telaşlı hisler olmak üzere karmaşık bir ruh haline girmesi elbette doğaldır.

Anne karnındaki bebeğin ilerleyen vakitlerde salih bir kul  ve güzel bir evlat olması için hamilelik devrinde anne adaylarının dikkat etmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bunlar sesli bir formda bol bol Kuran-ı Kerim okumak ve zikir çekmek üzere ibadetlerdir. Hamileliğin son periyotlarına yanlışsız anne adaylarında artan doğum tasaları, etraflarından duydukları olumsuz doğum deneyimleridir. Günümüzde kulaktan dolma bilgilerle hareket edip, ‘normal doğum’ yerine ‘sezaryen’i tercih etmelerinin asıl nedeni de budur. Pekala doğumun kolay geçmesi için ne yapılmalı? Doğum sırasında zorluk çekmemek için okunacak ayetler nelerdir? İşte gebe bayanların okuması gerekenler…

MERYEM MÜHLETİ

Kuran’ı Kerim’in 14. cüzünde yer alan Meryem müddetinde, Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya gebeyken çektiği sancıdan bahsedilmektedir (Meryem mühleti 23. ayet). Daha sonraki ayette bu sancıların şifasına değinilmiştir.

Fe ecâehâl mehâdû ilâ ciz’ın nahleti, gâlet yâ leytenî mittu gable hâzâ ve kuntu nesyen mensiyyâ(mensiyyen).

(Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. “Keşke bundan evvel ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!” dedi.
Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: “Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.)

A’RAF MÜHLETİ

Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Peygamber Efendimiz (SAV), Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

“Doğum yapacak hanımın sıhhat ve çarçabuk doğumunu yapması niyetiyle, evvel Âyete’l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs müddetleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:”

“İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yedlübühu hasisev veş şemse vel gamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emru tebarakellahü rabbül alemin.”(A’raf, 7/54)

(Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları buyruğuna boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!)

admin

2 yaş sendromunda neler yapılmalı? Adım adım 2 yaş sendromu tahlili…

Previous article

İbrahim Tatlıses ile İzzet Yıldızhan barıştı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir