Uncategorized

Burdur Isparta’da gezilecek yerler

0

Tarih öncesi vakitlerden beri yerleşimini kuran ve birinci çağda Psidia olarak isimlendirilen yöre Isparta’nın, 1204 yılında Türklerin eline geçtiği bilinmektedir. Batı kısmında Burdur ile sona sahip olan Isparta’ya her mevsim gezmek için gidilebilir. Isparta’da gezilecek yerler nelerdir? Neler yapılır? İşte, haberin detayları…

Isparta, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde Göller Yöresi civarında yer almaktadır. Yüz ölçümü 8.933 km2 olan vilayetimizin rakımı 1.050 metredir. Doğusunda Konya, Batısında Burdur, Güneyinde Antalya ve Kuzeyinde Afyon vilayetleri mevcuttur. Güller diyarı olarak isimlendirilen Isparta’da neler yapılır? Isparta’da gezilecek yerler nelerdir? Haberimizin içeriği için göz atınız…

ISPARTA’DA GEZİLECEK YERLER

Isparta müzelerinin başında gelen Yalvaç müzesi sizi tarihçesi ile etkileyecek. Aileniz ve sevdikleriniz ile tarihten kalan izleri ziyaret edebilir ve beğenilen vakit geçirebilirsiniz. Mimarisi Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı çağlarına ilişkin kesimler ilginizi çekebilir.

Barla’nın sakinliği ve görünümün hoşluğu her yıl nisan ayından itibaren ziyaretçilerini bekliyor. Isparta Barla’da, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Konutuna gitmeyi unutmayınız.

Isparta ili Sütçüler ilçesinde bulunan yazılı kanyon bir tabiat parkı olarak da gidilmektedir. Hem tarih hem tabiat tarafından güçlü olan Yazılı Kanyon’da şahane bir şelale, değişik bir mağara, Toroslar, antik kentler, tatil kasabalar ve konforlu oteller mevcuttur. Aileniz ile rafting yapabilir beğenilen vakit geçirebilirsiniz. Etrafta bulunan balık restoranlarından lezzetli balık menülerinin tadına bakabilirsiniz.

Isparta’da epeyce ağır olarak yapılan aktiviteler ortasında meyvecilik ön sırada gelmektedir. Elma, kiraz, kayısı, vişne ve üzüm yetiştiriciliği meyve eserleri değerli sıradadır. Isparta, gül üreticiliğinde başarıyı elde etmiştir. Buraya gelmişken gül bahçelerinden gül toplamadan dönmeyiniz.

Merkezi yerde bulunan ikramlık eşya dükkanlarına uğramayı unutmayınız. Hem kendinize hem de sevdiklerinize bir Isparta anısı olarak armağan alabilirsiniz.

Isparta Yalvaç Çınaraltı’nda aileniz ve sevdiklerinizle aile bahçesinde oturabilir ve sohbet edebilirsiniz. Hızır Cami 1883 yılında da Hacı Murat Ağa öncülüğünde çatısı kiremitle inşa edilmiştir. Dedegül Dağı Melikler Yaylası’nın kusursuz tabiat görünümü eşliğinde sevdiklerinizle çay keyfi yapabilirsiniz.Yalvaç Pisidia Antiokheia antik kentinin tarihi kalıntıları ve tarihçesi ilginizi çekebilir. Buralarda bol bol fotoğraflar çekebilir, tatilinizden anılar saklayabilirsiniz.

Güzel tatiller dileriz 🙂

admin

Saten kumaş nasıl yıkanır? En pratik formülleri…

Previous article

İstanbul’da ucuz çeyizlik alacağınız yerler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir