Uncategorized

Börek hamuru yapmanın püf noktaları

0

Türk mutfağının vazgeçilmez börek, hamur işlerinde kullanılan en temel tercihti. Sofraların vazgeçilmez lezzeti yemeklerin yanında bile rahatça tüketilen böreğin, kolay ve pratik halde üretimindeki püf noktalar nelerdir? İşte, karşılıklar…

Börek yaz kış ayırt etmeksizin tercih edilen bir yiyecektir. Garnitür olarak tercih edilmesinin yanı sıra kahvaltı da ve akşam yemeği ana yemeğiyle birlikte tüketilmektedir. Börek üretimi zahmetli üzere görünse de bilinmesi ve uygulanması gereken aşikâr başlı börek hamuru açmanın püf noktaları mevcuttur. Pekala börek hamuru açarken nelere dikkat edilmelidir? Börek hamuru mühletince hangi metotlar uygulanmalıdır? Haberimizin içeriği için alt sayfaya göz gezdiriniz…

BÖREK HAMURU YAPMANIN PÜF NOKTALARI

El açması olarak hazırlanan yufkaları tek tek yağlamak onları gevrek yapar ve pişme esnasında tek tek açılmalarını sağlar. 

Midye hamuru açmak için püf noktanın yumurta ve ılık süt olduğunu unutmayınız.

 Çiğ börek hamuru ılık suyla yoğrulmalıdır ve gevrek olması için bir ölçü sirke katılmalıdır. 

Boşnak böreği ise yalnızca ılık su, un ve tuz kullanılmalıdır. Arnavut böreğinin püf noktaları istenen kıvamda olması için zeytinyağı ve sirke karışımı yapınız.

– Yufkalar olabildiğine ince açılmalı, kat kat yağlama unutulmamalıdır. Su böreği hamuru dinlenmeli ve tek tek açılan yufka katları tuzlu suda haşlanıp kullanılmalıdır.

admin

Yeni alınan sert yapılı kıyafetler nasıl yumuşar?

Previous article

Usta tiyatrocu Haldun Dormen hastaneye kaldırıldı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir