Uncategorized

Bebeklere kilo nasıl aldırılır? Bebeklerde süratli kilo aldıran yiyecek ve sistemler

0

Kilo bakımından yetersiz olan ve bebeğinin en kısa vakitte kilo almasını isteyen anneler için beslenmelerinde rehber olacak yiyeceklere öncelik verdik. Ek besin periyodunda tartı verildiği vakit bebeklerde kilo yapan yiyecekleri sizler için araştırdık. Bebeklere kilo nasıl aldırılır? Zayıf bebeklere kilo aldırmak için ne yapılmalı? Bebeklerde süratli kilo aldıran prosedürler neler? İşte karşılığı…

İster bebeklikte olsun ister yetişkinlikte sağlıklı bir büyüme için uzunluk ile kilo ölçüsünün birbirine yanlışsız orantılı olması gerekir. Ülkü kilo formunda tanımlanan yanlışsız kilo, daha kaliteli ve sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazdır. Bebeklerinde bedenine ve gelişimine nazaran fazla ya da az kilolu olması görülebilecek birtakım rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden kaygı içerisinde olan annelerden kimileri bebeklerinin fazla kilosundan ötürü telaşlı olabiliyor iken, kimileri kilosu yetersiz olduğu için bebeklerinde kilo aldırmak için gayret gösterebiliyor. Pekala zayıf bebekler nası kilo alır? Bebeklere kilo aldırmak için ne yapılmalı? Bebeklerde kilo aldıran formüller neler?

Şayet sizde bebeğinizin zayıf olmasından ötürü hastalanma riski için korkuyorsanız, bebeğinizde kilo aldırmak için çeşitli yollar arıyor olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak bebeğinizin hekimine danışarak, neden kilosunun yetersiz olduğunu öğrenmeli ona nazaran yol çizmelisiniz. Sağlıklı ve yüksek kalorili olan besinlere beslenmede öncelik vererek kilo alımını kolaylaştırabilirsiniz.

BEBEKLERDE KİLO ALDIRAN YİYECEKLER

Bebeklerde sağlıklı beslenme için olmazsa olmaz diyebileceğimiz en kıymetli şey, kuşkusuz anne sütüdür. Bilhassa de yeni doğan periyodunda hastalıklara karşı hayli savunmasız olan bebekler, bedenlerinin muhtaçlık duyacağı tüm besin kıymetlerini anne sütünden alır. Ancak ne yazık ki birtakım durumlarda anne sütü yetersiz olabilir yahut kâfi olsa bile bebek ülkü kilosuna erişemeyebilir.

Bunun için ek besin devrinde bebeğinizde sağlıklı ve kilo yapan besinlerle beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. İşte bebeklerde kilo aldırıcı yiyecekler…

1- CEVİZ

Altıncı aydan sonra ek besin devrinde bebeğinize verebileceğiniz ülkü besinlerden birisi de cevizdir. Blenderdan geçirilmiş ya da havanda dövülmüş olan cevizi toz halinde mamalara katıp kahvaltılarda verebilirsiniz. Ceviz tüketimine birinci yarım hali ile başlanabilir, alerjik tepki göstermezse bütünü verilebilir.

2- HURMA

Kuran-ı Kerimde geçen mucize besinlerden biri olan hurma, bebeklerde kabızlığı giderme ve bağışıklı güçlendirmede çok düzgün olduğu kadar kilo aldırmada da tesirlidir. Altıncı aylık periyottan sonra günlük 1 tane yiyebileceği hurma, kilo alımı konusunda tesirli olacaktır. Tüketirken hurmanın çekirdeğini çıkartıp püre halinde bebeğinizin kahvaltısında kullanabilirsiniz.

3- YOĞURT

Bebeklerin hem sağlıklı beslenmesi hem de kilo alması için yoğurt tüketimine kıymet verilmesi gerekir. Bebeğin aylık durumuna nazaran, hekim tarafından uygun görülen ölçü tüketilmelidir. Küçük ölçeklerde yoğurt suyu da verilebilir. Büsbütün doğal olmasına dikkat edilmelidir.

4- AVOKADO

Bebeğinizin beslenmesinde yer vereceğiniz olgunlaşmış avokado meyvesinin yarısının çekirdeğini çıkartıp meyveyi çatal ile pürüzsüz hale getirin. Ek besin periyodunda kilo aldırmak için bebeğinize avokado verebilirsiniz.

GELİŞİM PERİYOTLARINA NAZARAN BEBEKLERİN ALMASI GEREKEN KALORİ ÖLÇÜSÜ:

YENİ DOĞAN DEVRİ: 90-140 kalori

1-3 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA NAZARAN: 120 kalori

4-9 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA NAZARAN: 110 kalori

10-12 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA NAZARAN: 105 kalori

BEBEKLERDE KİLO YAPAN DAYANILMAZ TANIM

MATERYALLER

1 çorba kaşığı irmik
1 muz
2 çorba kaşığı mesken yoğurdu
1 çorba kaşığı pekmez
1 çorba kaşığı ceviz ezmesi

YAPILIŞI

5 dakika kadar bir müddette irmiği cezvede haşlayın. Haşlanmış irmiğin içine eklenmiş yoğurdu, muzu, pekmezi ve cevizi ek edip güzelce karıştırın.

Afiyet olsun…

admin

Vedat Milör’ün takipçisinin cevabı güldürdü!

Previous article

Bebeklerin kilo alması için ne yedirilmeli? Meskende kilo aldıran mama tanımları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir