Uncategorized

Bebeklere bal nasıl verilmeli? 1 yaşından evvel verilmemesi gerekenler

0

Sıhhat açısından hayli yararlı olan bal tüketiminin bebekler için ziyanlı olup olmadığını ve ne vakit verilmesi gerektiğini sizler için araştırdık. Uzmanların açıklamalarına nazaran, 1 yaşından evvel balın tüketilmesi ile ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar önemli dertleri beraberinde getirebilir. Pekala bebeklerde bal tüketimi için en hakikat vakit hangisi? Bebeklere bal ne vakit verilemli? Ballı sütün bebeklere ve çocuklara ziyanı var mı? Bebeklerde bal tüketimi…

0-6 aylık süreçten sonraki ek besine geçiş devrinde bebeklerle tanıştırılmaması gereken besinlerden biriside baldır. 1 yaşına gelmeden evvel tüketilen balın bebeklerdeki en bariz riski ‘Botulizm’ rahatsızlığıdır. Bilhassa de altı aylıktan küçük bebeklere verilen bal, bu rahatsızlığın görülme ihtimalini arttırır. Botulizm teşhisi konulan bebeklerin 45 gün boyunca hastanede tedavi altında olması gerekir. Bu nedenle anne ve babalar ek besin periyodunda şuurlu davranarak, yararlı olan besinlerle bebeklerini tanıştırmalıdır. Pekala fark edilmeden yapılan bu yanılgının doğuracağı ‘Botulizm’ hastalığının işaretleri neler? Bebeklerde bal tüketiminde nelere dikkat edilmeli? İşte cevabı…

12-36 saat aralığında beliren bu rahatsızlığın çoklukla birinci belirtisi kabızlık olsa da başkaları şunlar olabilir:

– Göz kapağı düşüklüğü,
– Başını sabit tutamama
– Halsizlik hissi
– Daima ahenge isteği
– Nefes alamda zahmet
– Karında şişme

BALIN YARARLARI NELER? ÇOCUKLARA BAL VERİLMELİ Mİ?

Sindirimi rahatlatması, iştahı açması ve gelişim bozukluklarında bedenin güzelleşmesine yardımcı olması ile bilinen bal, 1 yaşından büyük çocuklar için sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Özellikle çam balının içindeki mineral bakımından güçlü kaynağı sayesinde demir eksikliği gereksinimi karşılanabilir. Ayrıyeten magnezyum özelliği ile damarlarda kan pıhtılaşmasının ve gerilimin önüne geçilebilir. Okul çağındaki çocuklarda ise zihin açıklığı sağlayarak derslerinde başarılı olma ihtimali arttırılabilir. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere nazaran, beslenmesinde bal tüketimine yer veren çocukların başkalarına nazaran daha süratli ve sağlıklı büyüdüğü tespit edilmiştir.

Eski vakitlerde uygulanan sıhhat prosedürlerinden bir tanesi de öksürük ve boğaz rahatsızlıklarına karşı balın tatlı, sütün ise yumuşatıcı özelliğinden yararlanılmasıdır. Sade ve sert tadımlı bir sütü çocukların içmesi pek kolay olmayacağından ötürü tatlanması için şeker atılması istenebilir. Lakin burada şeker yerine doğal tatlandırıcı görevi gören balı kullanmak daha yeterli olur.

BALIN BİLİNEN YARARLARI:

– Sofraya konulan şekerlere nazaran daha az tatlı olan bal, yiyeceklerdeki acımsı tadı yumuşatır.

– Kış devrinde yaygın görülen öksürmenin tedavisinde kullanılır.

–  Hareketli çocuklar gün içerisinde koşuşturma içerisinde olacağında meskeninde düşüp bedeninde ufak yaralanmalara sebep olabilir. Balı yaralı bölgeye sürerseniz düzgünleşme sürecini hızlandırırsınız.

– Çocuklardaki kansızlık, kan pıhtılaşması, gerilim azaltma, dikkatsizlik ve zayıf bağışıklık sistemini güçlendirme bakımından epey faydalıdır.

ÇOCUKLARA NE KADAR BAL VERİLMELİ?

Çocuklarda bal tüketiminde dikkat edilmesi gereken en değerli nokta kilo durumuna nazaran yaklaşık 1 gram kadar bal tüketilmesi gerektiğinin önerilmesidir. 20- 25 ortasında bir kiloya sahip olan çocuğun günlük 20-25 gram bal tüketmesi gerekir. Buda ortalama 2-3 tatlı kaşığına tekabül etmektedir.

Hamilelik ve emzirme periyodunda annelerin bal yemesinde bir sakınca yoktur. Ancak doğum yapmış annelerin emzirdiği vakit farkında olmadan yaptığı bir yanılgı da göğüs ucuna bal sürülmesidir. Ağlamanın son bulması ya da rahat uyuması için emziğin bala batırılması da büyük bir yanlıştır. 

admin

Ebru Polat günde 5 litre su içtiğini açıkladı! Nedeni…

Previous article

Fito krem nedir? Fito krem nasıl kullanılır? Fito krem işe yarıyor mu?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir