Uncategorized

Arap sabunu nedir? Arap sabununun cilde yararları nelerdir? Arap sabunu saça sürülür mü?

0

Türk bayanlarının yüzyıllardır paklık alanlarında kullandıkları, adeta tüm eşyaları pırıl pırıl yapan Arap sabunu yalnızca paklık alanında değil, hiç bilmediğiniz alanlarda da kullanılabiliyor. İçerisindeki bileşenleri sayesinde saça ve cilde birçok yararı olan Arap sabunu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda. Arap sabunu nedir? Arap sabununun cilde yararları nelerdir? Arap sabunu saça sürülür mü?

Arap sabunu, standart sabunların bilakis hiçbir halde sodyum içermeyen, sodyum yerine potasyum hidroksitin kullanılarak yapılan, sarımsı ya da açık kahve rengi ve akışkan, macunumsu kıvamı ile ön plana çıkıyor. Dokusu itibariyle yumuşak bir his bırakan bu sabun; ülkemizde bu özelliği yüzünden ‘yumuşak sabun’ olarak da isimlendiriliyor. Konut temizliğinin yanı sıra ferdî bakım ve saç paklığında de kullanılabilen Arap sabunu; doğal bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile tepkiye girmesi sonrasında elde ediliyor. Ağır bir halde bitkisel özlerin kullanıldığı bu sabunda ise başka paklık eserlerinin bilakis sert kimyasallar yani sıhhatimizi tehdit edebilen kimyasallar hiçbir formda yer almıyor.

ARAP SABUNUNUN SAÇA YARARLARI

Bu muazzam paklık materyali ile sadece konutlarınızı, halılarınızı ya da bulaşıklarınızı temizleyebileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Saç paklığında kullanıldığında saçlarımızı kir ve yağdan bir çırpıda arındıran bu sabun; saçlarımızı bir yandan da yumuşacık ve ipeksi yapıyor. Yani pek çok saç şampuanının bize veremediğini Arap sabunu veriyor.

Arap sabununu, saç bakımınızda birinci kere kullanıyorsanız, birinci birkaç hafta saçlarınızda sertleşme ile karşılaşabilmeniz mümkün. Lakin saçlarınız bu sabuna alışana kadar birkaç hafta beklemelisiniz. Birkaç haftalık ahenk süreci geride kaldığında saçlarınızda gözle görülür iyileşmelere şahit olabilirsiniz.

Arap sabununu saç paklığında kullanmak için öncelikle sabunu bir kaseye koyun. Üzerine de bir ölçü sıcak su ek edin. Bir çatal yardımıyla sabunu macunumsu bir kıvam elde edene dek ezin. Akabinde ezilmiş sabunu boş bir şampuan şişesine aktarın. Şişenin içine yarım çay bardağı su ek edin. Son olarak şişeye iki yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyin ve şişeyi güzelce çalkalayın. Her kullanım yani her duş öncesinde şişeyi çalkalamayı unutmayın.

ARAP SABUNUNUN CİLDE YARARLARI

Saçlara ve cilde yararı olan arap sabunu ile yüz yıkamak yada yüze sürülmesi pek önerilmemesine karşı banyo sırasında saçlarınıza sürdüğünüz arap sabunu yüzünüzde sürebilirsiniz.Kullanım alanı epey fazla olan arap sabunu cilde yararları ;

Beden paklığını sağlar.
Cildin kir ve yağdan arınmasını sağlar.
Cildin yumuşak olmasını sağlar.
Cildin kurumasını önler yağ oranını istikrarlar.
Cilde peeling tesiri yapar.
Ciltte uzun müddet kullanılması beyazlatma tesiri gösterir.

admin

Onur Büyüktopçu’dan Yemekteyiz’in yeni sunucusu Seda Sayan’a gönderme!

Previous article

Uzunluğunuzu olduğundan daha uzun gösterecek kombin hileleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir