Uncategorized

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabız olunca ne yapılmalı?

0

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan kabızlık problemini konutta geçiren en pratik ve bitkisel teknikleri ”Yasemin.com” takımı olarak sizler için mercek altına aldık. Pekala, bebeklerde kabızlık belirtileri neler? Kabız olan bebeğe ne yapılmalı? Zeytinyağı kabızlığa düzgün gelir mi? İşte ayrıntılarıyla kabızlığa bitkisel devalar…

Günümüzde yetişkinler ortasında görülen sıhhat sorunlarından birisi de kabızlık problemidir. Biz yetişkinlerde bile epeyce zahmetli bir durum olan kabızlık, ne yazık ki cildi daha hassas olan bebeklik ve çocukluk devrinde de görülüyor. Genelde sindirim problemlerine bağlı olarak gelişen kabızlığın bebeklik periyodunda bir yahut birden fazla sebebi olabiliyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bilhassa de birinci 4 aydan sonra görülen kabızlık sorunlarına karşı 1 çay kaşığı kadar keçiboynuzu pekmezini sabah ve akşam verilmesinin çok tesirli olduğunu öne sürüyor. Pekala kabız olan bebeğe diğer ne yapılmalı? Hangi bebeklerde kabızlık daha çok görülür? Bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır? Kabız olan bebeklere yapılması gerekenler…

BEBEKLERDE KABIZLIK NEDEN OLUR?

– Bağırsakta oluşan yapısal rahatsızlıklar,
– Genetiksel bağırsak yavaşlığı durumu,
– Çok fazla süt tüketen bebeklerde,
– Anne sütü alan bebeklerde hareket eksikliği ya da annenin yediği şeyler,
– Bebeğin devamlı katı yiyeceklerle beslenmesi üzere etkenler kabızlığa neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL OLUŞUR?

– Bebeğin karın kısmının gergin ve sert olması,
– Sürekli huzursuzluk halinde olması,
– Tanecik formunda dışkı,
– Siyah yahut gri renkteki koyu dışkılar, bebeklerde bilinen kabızlık belirtileridir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki haftalar içerisinde karşılaşacağı kabızlığın geçmesi için meskende uygulayabileceğiniz birtakım sistemler mevcut. Müdahale edilmeyen kabızlık sorunu, bebekte ameliyat gerektiren bağırsak tıkanmasına neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIĞA KARŞI BİTKİSEL TAHLİLLER

1- ANNE SÜTÜ

Kabızlığı geçiren en ülkü sistemlerden biri, bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Sert olan dışkının yumuşamasını sağlayan anne sütü bağırsakları canlandırarak kabızlığın önüne geçecektir. Bu nedenle anne sütü ile kabızlığa karşı tedbirinizi alabilirsiniz.

2- ZEYTİNYAĞI

Pak bir kulak çubuğunu zeytin yağına batırıp, kabız olan bölgeye çubukla ileri-geri ve dairesel hareketler yapılmalıdır. Lakin bu durum yeni doğan bebekler için tehlikeli olabileceğinden kesinlikle uzman onayı alınması önerilir.

3- MASAJ

Bebeği sırt üstü durumda yatırıp göbek deliğinin olduğu yere, saat tarafında masaj uygulamak bebeğinizi rahatlatacaktır. Akabinde tıpkı süreci zıt istikamette uygularsanız tesirini göreceksiniz.

4-  BİSİKLET İDMANI

Sırtı yere yatacak halde duran bebeğin dizlerini yavaşça kıvırtıp, bisiklet pedalı çevirir üzere hareketler uygulamak bebeğinizi sakinleştirecektir.

5- ILIK DUŞ

Dışkı kanalının gevşemesine yardımcı olan ılık duş ile bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

6- SU TÜKETİMİ

Su tüketiminin ek besine geçiş periyodundaki bebeklere verilebileceğini belirten uzmanlar, bunun katı besinlerdeki sıvı gereksinimini karşılayacağına dikkat çekmiştir. Buradan yola çıkarak sıvı tüketerek kabızlık sıkıntısını önleyebilirsiniz.

BEBEKLER İÇİN KABIZLIK ÖNLEYİCİ MASAJ YOLU:

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede tesirli olan masaj sistemini sizde bebeğinizde uygulayabilir ve tıpkı vakitte kabızlık sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay biçimi vererek hareket ettirin. Bu süreç yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.

admin

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil taburcu oldu! Birinci kelamları

Previous article

Gül Sunal’dan Kemal Sunal’ın mevt yıldönümü öncesi duygusal mesaj!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir