Uncategorized

2 yaş sendromunda neler yapılmalı? Adım adım 2 yaş sendromu tahlili…

0

Çocuğun kendini ispatlamaya çalıştığı ve yalnızca ‘ben’ merkezli davrandığı 2 yaş sendromu, pek çok ailenin en çok korktuğu ve zorluk yaşadığı evredir. Her dediğinizi yapan çocuğunuz artık size meydan okumaya başlamışsa ya da ‘benim çocuğum o denli şeyler yapmaz, uysaldır’ diye düşünüyorsanız 2 yaşına geldiğinde yapabileceklerine bir de yakından bakın!

Günümüzde çocuklu ailelere baktığımızda ebeveynlerin önemli manada problem yaşadığı 2 yaş devrini görmekteyiz. İnatlaşmanın ve bir nevi tutturmaların kendini gösterdiği 2 yaş devrinde kendi özerkliği ilan etmek isteyen çocuğunuz, istediği olmadığı vakit ayaklarını yere vura vura saatlerce ağlayabilir ya da inatlaşarak dediğini yaptırmaya çalışabilir. Her çocukta diyemesek de birden fazla çocukta rastladığımız bu tip belirtiler, 2 yaş sendromu yani bebeklikten çocukluğa geçiş periyodu olarak karşımıza çıkar. Çocuğun bu ısrarlı uğraşları karşısında ne yapacağını bilemeyen aileler için bu devrin yalnızca bir geçiş devri olduğunu kabul etmesi rahatlatıcı olabilir.

Çocuğunuzun tüm bu davranışlarının gelişiminin bir modülü olduğunu bilerek ona nazaran davranmanız 2 yaş sendromunu kolay atlatmanıza yardımcı olabilir. Pekala 2 yaş sendromu en kolay nasıl atlatılır?

2 YAŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Daima sonluluk hali,

– Daima kendi dediğim olsun başı,

– Söylenilenin aksini söyleme,

– Her şeyi tek başına yapmak isteme,

– Öfke anında etrafındaki oyuncakları ya da objeleri fırlatma,

– Hırçınlık hali

– Çok hareketlilik (yerinde duramama)

– İnatlaşma ve tutturma üzere belirtiler 2 yaş sendromunu gösteren en besbelli özelliklerdir.

2 YAŞ SENDROMU HER ÇOCUKTA OLUR MU? 2 YAŞ SENDROMU NEDEN OLUR?

Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğundan ötürü hepsi 2 yaş sendromunu yaşar diyemeyiz lakin birçoğu gelişim kademesinde bu şekil davranışlar stantlar. 12-18. ay civarında ortaya çıkan bu sendrom çoklukla 36. aya kadar devam eder. Bebeklikten çocukluğa geçiş periyodu olarak isimlendirilen bu sendrom öncesinde bebekler, her şeylerini anneleriyle birlikte yapar ve kendilerini annelerinden farklı bir kişi olarak göremezler.

Lakin 2 yaş periyodunda artık kendisinin annesinden başka bir kişilik olduğunu keşfeder ve her şeyi kendi yapmak ister. Bu evrede görülebilecek tüm sıkıntılar, tıpkı çocukların ergenlik devrindeki davranışlarına ve asileşmelerine benzetilebilir. Bu nedenle çocuğunuzun yaşadıklarını erken ergenlik olarak düşünebilirsiniz.

2 YAŞ SENDROMUNA GİREN ÇOCUĞA NASIL YAPILMALI?

İstenmeyen davranışlar karşısında anne ya da baba, çocuğunun dediğini yapmamakta kararlı olabilir ve ‘hayır’ demek isteyebilir. Bu noktada çocuğun özerkliğini engellemek için kullanılan hayır sözü, çocuk üzerinde olumsuzluğu daha da pekiştireceğinden ötürü pedagoglar, olumsuzluk çağırıştırıcı ‘hayır, me-ma’ üzere kalıpları kullanmayı uygun bulmaz. Bu durumda sergileyeceğiniz en hoş davranış, çocuğunuzu görmezden gelip olumlu ya da olumsuz reaksiyon vermemek olacaktır.

Çocuğunun 2 yaş sendromu olduğunun şuurunda olup ”Çocuğumun ayakta yemek yemesine müsaade vermem”, ”Ben ne dersem beni dinlemek zorunda” üzere büyük laflar etmemelisiniz. Çocuğunuzla direkt zıtlaşmak yerine onunla mutabakat yoluna gitmelisiniz.

Uyku vakti gelmesine karşın uyumamakta ısrarcı olan çocuğunuza ‘Hemen yatağa gidip uyuyorsun’ üzere cümleler yerine ‘uyumak istemediğini biliyorum ninni mi söyleyeyim ya da kitap mı okuyayım ne istersin‘ üzere alternatifler sunabilirsiniz. Böylece hırçınlaşan çocuğunuzun başı dağılacak ve kitap okumanız ya da ninni söylemeniz sayesinde çocuğunuzu mayıştırarak uykusunun gelmesini sağlayabilirsiniz. Her iki taraf da yararlı çıkacaktır…

2 YAŞ SENDROMUNDAKİ BİR ÇOCUK NELER YAPABİLİR?

– İnadından ötürü annesi yemeğini yemesini istiyorsa önündeki yemeği redddebilir. İştahsızlık görülebilir.

– Kendisini bir yetişkin üzere görüp istediği vakitte yatmak isteyebilir…

– Ağlamayı ‘araç’ değil  ‘amaç’ olarak görür ve sebepsizce saatlerce ağlayabilir.

– Öfke anında yumruklarını sıkıp ayağını yere vura vura ağlama krizlerine girebilir.

admin

Kolay doğum için ne yapılmalı? Olağan doğum için en tesirli sistem ve püf noktaları

Previous article

Doğuma girmeden evvel hangi mühletler okunmalı? Kolay doğum için dualar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir